Modeling and analysis of a decentralized electricity market: An integrated simulation / optimization approach
Elektrik enerjisi serbest piyasasının modelleme ve analizi: Bütünleşik benzetim / eniyileme
- Tez No: 270465
- Danışmanlar: DOÇ. GÜRKAN KUMBAROĞLU, PROF. İLHAN OR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu çalışmada bağımsız elektrik üreticilerinin saatlik fiyat teklifleri vermesi prensibi altında elektrik piyasasının yeniden yapılandırması, yeniden düzenlemesi ve rekabetçi piyasa ortamı dinamiklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Kurulan optimizasyon modelinde hat kapasitesi ve üretim teknolojisi tabanlı kısıtları olan dalgalı akım iletim ağları, elektrik fiyatları, emre amadelik ve arz güvenliği analizi için temel oluşturmaktadır. Bu doğrultuda vekil tabanlı benzetim modeli ile doğrusal olmayan ağ akış eniyileme modeli geliştirilmiş ve bütünleştirilmiştir. Benzetim modeli çerçevesinde bağımsız üreticilerin de saatlik elektrik satış teklifleri üretilmekte, fiyat oluşumu ve sistemin takibi yapılmaktadır. Optimizasyon modeli çerçevesinde ise elektrik talepleri, serimin yapısı ve kapasitesi göz önüne alınarak, elektrik satış teklifleri ile ilgili iletim maliyetleri ile birlikte maliyetler minimize edilecek şekilde değerlendirilmekte ve kabul edilen tekliflerin ağ üzerinde akışları belirlenmektedir.Senaryo analizlerinin yapıldığı iletim ağı 30 bağlantı noktası, 41 iletim hattı, 9 elektrik santrali ve 21 güç kullanıcısından oluşmaktadır. Analizde incelenen senaryolar, düğümler arası talep yapısı değişimi veya seçili düğümlere yeni elektrik santrali veya bunların bileşimi gibi yapısal değişiklikler, iletim hattı kapasiteleri, iletim ücretleri, saatlik satış teklifleri hazırlama algoritmaları için değişik ayarlamaları içermektedir. Sonuçlar, ağ kısıtları altında dağınık elektrik piyasasının kilit davranışları ve yapısal yönlerine ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate electricity market restructuring and deregulation and understand the implications of a competitive power market based on hourly biddings. An alternating current (AC) transmission network with line capacity and production technology based constraints formed a basis for the analysis of electricity prices, availability and supply security. For this purpose an agent based simulation model (to mimic and oversee the biddings) and a nonlinear network flow optimization model (to oversee and optimize the electricity flows, while enforcing supply, demand, capacity and other technological constraints) are developed and integrated. The model is designed such that it can be used for market design as well as investment planning, being capable to identify the most appropriate electricity production technology, size, and region.The transmission network, on which the scenario analysis are carried out, includes 30 bus, 41 transmission lines, nine generators, and 21 power users. The scenarios examined in the analysis covers various settings of transmission line capacities, transmission fees, hourly learning algorithms, structural changes such as shift of demand between nodes, introduction of new generator to selected nodes and their combinations. Results provide insight into key behavioral and structural aspects of a decentralized electricity market under network constraints.