Design and implementation of an ultracapacitor test system
Bir ultrakondansatör test sisteminin tasarımı ve deneysel gerçeklenmesi
  1. Tez No: 269399
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN EROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET M. HAVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu tezde, ultrakondansatörlerin (UK) temel elektriksel başarımını değerlendirmek ve parametrelerini belirlemek amacıyla bir test sistemi tasarlanmış ve deneysel olarak gerçeklenmiştir. Gerçekleştirilen UK test sistemi, güç elektroniği dönüştürücüleri tabanlı bir sistem olup, test edilecek UK'yi istenilen akım profilinde doldurabilecek ve boşaltabilecek bir sistemdir. Doldurma işlevi; AA akım şebekesi, bir alçaltıcı trafo, bir diyot köprüsü, bir DA barası kondansatörü ve bir alçaltıcı DA-DA dönüştürücüsünden oluşan yapı aracılığıyla sağlanmaktadır. Doldurma işlevi sonucunda test edilen UK üzerinde depolanan enerji ise bir yükseltici DA-DA dönüştürücüsü ve bir DA kıyıcı yapısı kullanılarak bir direnç grubu üzerine boşaltılmaktadır. Doldurma ve boşaltma işlevleri gerçekleştirilirken, test edilen UK'ye uygulanan akım güç elektroniği dönüştürücülerinin akım kontrollü olarak denetlenmesiyle sağlanmaktadır. Test sistemininde yer alan güç elektroniği dönüştürücülerinin denetimi ile doldurma ve boşaltma fazları arasındaki geçişler mikrodenetleyici destekli bir donanım yapısı aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Tez çalışması kapsamında beş adet UK hücresinin seri bağlanmasıyla bir UK modülü oluşturulmuş ve bu UK modülü, UK test sistemi vasıtasıyla sabit akımda ve sabit güçte doldurma ve boşaltma testlerine tabi tutulmuştur. Gerçekleştirilen UK test sisteminin başarımı bilgisayar benzetimleri yardımıyla ve deneysel olarak incelenmiştir. UK modülünün temel elektriksel davranışı deneysel olarak gözlemlenmiş ve elektriksel parametreleri deneysel olarak çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a test system is designed and implemented in order to evaluate the basic electrical performance and determine the parameters of ultracapacitors (UC). The implemented UC test system is based on power electronics converters and it is capable of charging and discharging the UC under test with predetermined current profiles. The charging operation is provided by a configuration involving the AC utility grid, a step-down transformer, a diode bridge, and a DC bus filter capacitor followed by a step-down DC-DC converter. The energy stored in the UC under test, as a result of the charging operation, is discharged to a resistor bank through a step-up DC-DC converter and a DC chopper structure. The charging and discharging current applied to the UC under test is provided by means of current mode control of power electronics converters. The control mechanism of the power electronics converters and the transition operations between the charging and discharging phases of the test system is realized via a microcontroller supported hardware structure. In the scope of the thesis study, a UC module composed of five serially connected UC cells is constructed. Constant current and constant power tests are applied to the constructed UC module. The performance of the implemented UC test system is investigated by means of computer simulations and experimental results. Further, basic electrical behaviour of the constructed UC module is evaluated and the parameters are extracted experimentally.