Reliability improvement of RF MEMS devices based on lifetime measurements
RF MEMS aygıtların güvenilirliğinin yaşam süresi ölçümlerine dayalı olarak artırılması
- Tez No: 269406
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİMŞEK DEMİR, PROF. DR. TAYFUN AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez çalışmasında belli milimetre dalga başarım ölçütlerine gore tasarlanmış parallel, sığaç değeçli RF MEMS anahtarların üretimi anlatılmıştır. Güvenilirlik ve ömür sınama testleriyle inceleme için tasarlanan anahtarlarda değişiklikler yapılmıştır.Anahtarların gerçek zamanlı başarımlarını izleyebilmek amacıyla zamana bağlı ölçüm düzeneği kurulmuş ve SG (sığaya karşılık uygulanan gerilim) grafiği ölçümü yapılabilen bir birim de SG grafiklerinin çıkarılabilmesi, aşağı çekme ve geri bırakma gerilimlerinin belirlenebilmesi ve bunlardaki kaymaların gözlenebilmesi için sisteme eklenmiştir.Kurulan düzenekle değişik hareketlendirme gerilim şekilleri uygulanarak farklı ölçüm ortamlarında güvenilirlik ve ömür sınama testleri gerçekleştirilmiştir. Ömrü uzatmak için en uygun koşulların belirlenmesinden sonra uzun vadeli denemeler yapılmış ve döngülü hareketlendirme gerilim şekli uygulamasında 885 saatlik çalışma başarımı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents fabrication of shunt, capacitive contact type RF MEMS switches which are designed according to given mm-wave performance specifications. The designed switches are modified for investigation in terms of reliability and lifetime.To observe the real-time performance of switches a time domain measurement setup is established and a CV (capacitance vs. voltage) curve measurement system is also included to measure CV curves, pull-in and hold-down voltages and the shifts of these due to actuations.By using the established setup reliability and lifetime measurements under different bias waveforms in different environments are performed. After investigation for the most suitable condition for improving lifetime long-term tests are performed and the outstanding result of more than 885 hours of operation under cycling bias waveform is obtained.