Füze arayıcı başlığı için güvenilirlik analizi ve güvenilirlik iyileştirme çalışması
Reliability anaysis and reliability improvement for a missile seeker
- Tez No: 708911
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ÜÇÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri ve Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Savunma Elektroniği ve Yazılım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Güvenilirlik kavramı, özellikle savunma sanayii gibi stratejik değere sahip ve önemli miktarda yatırım ve iş gücü ile gerçekleştirilen projelerde kritik önemi haizdir. Güvenilirlik gereksinimleri tüm savunma sanayii projelerinin tasarım ve üretim öncesi belirlenen sistem seviyesi gereksinimleri arasında ön plana çıkmaktadır. Bu sebeple, sistem güvenilirliklerinin önceden saptanması ve iyileştirilmesi amacıyla, güvenilirlik analizlerine sıklıkla başvurulmakta, bu analizlerin bütün sistem ve alt sistem seviyesi tasarım çalışmalarının en başından itibaren yapılması sağlanarak tasarımların en iyilenmesi amaçlanmaktadır. Füze güvenilirlik analizi ise ömür döngüsü gereksinimlerinin karşılanmasını ve buna bağlı olarak da daha dayanıklı ve yüksek başarımlı ürünlerin üretilmesini sağlayan en önemli tasarım analizlerinden biridir. Pek çok füze alt sisteminde yapıldığı gibi, genel sistem başarımında büyük paya sahip güdüm sensörlerinden biri olan arayıcı başlık alt sistemi için de güvenilirlik analizi yapılması elzemdir. Bu çalışmada; teorik bir füze RF arayıcı başlığın güvenilirlik analizi kapsamında elektronik donanım seviyesinde güvenilirlik modellemesi, güvenilirlik ataması ve güvenilirlik tahmini yapılmıştır. Güvenilirlik analizi çalışmasının sonucunda, incelenen RF arayıcı başlığın RF Alma ve Frekans Çevirici Modülünün güvenilirliğinin arttırılmasına yönelik literatürde başarımı doğrulanmış soğuk yedekleme ve periyodik test tekniklerinin kullanıldığı güvenilirlik değeri iyileştirme çalışmaları yapılmıştır. Çalışma neticesinde füze arayıcı başlığının güvenilirliğinin arttırılmasına katkı sağlayan temel bir tasarım alternatifi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Reliability is a significant concept for the efence industry projects which have substantial amount of investment and labor costs. The reliability requirements of defense projects are also the prominent ones among others. Therefore, performing the reliability analysis are widely accepted for the purpose of specifying and improving the system reliabilities since the beginning of any project to optimize the performance of the designs for both system and subsystem levels. Missile reliability analyses are one of the most essential design analyses to meet missile life cycle requirements and they ensure to produce more enduring and high performance products. Hence, it is one of the crucial analyses to perform for a seeker which is the leading sensor to feed missile guidance like any other subsystems. In this thesis, an electronic hardware reliability analysis consisting of reliability modeling, allocation and estimation is performed for a theoretical RF seeker of a missile. Additionally, a reliability improvement which can be used for further life cycle studies is presented. To improve the reliability of the seeker, verified methods in the literature as probabilistic analysis and the periodical test implementation are applied. As a result of the study, a design alternative is proposed to increase seeker reliability.