Exchange of cadmium and lead on sodium clinoptilolite zeolite
Kadmiyum ve kurşunun sodyum klinoptilolit zeolit üzerinde değişimi
- Tez No: 269424
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Kadmiyum ve kurşun gibi ağır metal iyonları biyolojik birikimi önlemek için atık sulardan uzaklaştırılmalıdır. Bir çok ayırma prosesi seçeneği arasından seçeneklerden birisi de düşük maliyetli yatak malzemesi klinoptilolit zeolit içeren iyon değiştirmedir. Klinoptilolit, doğal zeolittir ve yapısında Na+, K+, Mg2+ ve Ca2+ gibi değiştirilebilir katyonlar bulundurur.Bu çalışmanın amacı, sodyumla zenginleştirilmiş Gördes klinoptilolitinin, kurşun ve kadmiyum iyonları için ikili ve çok bileşenli iyon değiştirme davranışının belirlenmesidir. Bu amaç için, Pb+2 ? Na+, Cd+2 ? Na+ ikili ve Pb+2 ? Cd+2 ? Na+ üçlü sistemleri, 25 °C'de, 0,005 ila 0,02 N konsantrasyon ve 5 ila 20 mL/dk debi aralıklarında, kolon operasyonlarıyla incelenmiştir.En uygun parça boyutunun belirlenmesi için, 5/6, 8/10, 14/18, 20/30, 35/60 ve 70/140 ASTM E-11 US standard mesh aralıkları denenmiş ve uygulanan deneysel koşullar altında, en elverişli parça boyutu 35/60 aralığı olarak bulunmuştur.Ayrıca, sodyumla zenginleştirilmiş klinoptilolitin alüminyum içeriğine göre teorik ion değiştirme kapasitesi 2,14 meq/g olmasına rağmen, uygulanan deneysel koşullar altında azami değişim seviyesi 1,08 meq/g olarak belirlenmiştir.İkili ve üçlü deneyler için, sodyumla zenginleştirilmiş klinoptilolitin Pb2+ and Cd2+ iyonlarının ikisine birden ilgisi olduğu gözlenmiştir. Fakat, klinoptilolit, Pb2+ iyonuna Cd2+ iyonundan daha çok ilgi göstermektedir. Dolayısıyla, klinoptilolitin seçicilik sıralaması Pb2+>Cd2+>Na+ olarak belirlenmiştir.Buna ek olarak, 10 mL/dk'dan düşük debi ve 0,01 N'ye kadar olan içeri akan iyon derişimlerinde, sodyum bakımından zenginleştirilmiş formdaki Gördes tipi klinoptilolit, atık sularda bulunan Pb2+ ve Cd2+ iyonlarının gideriminde büyük potansiyele sahiptir.
Özet (Çeviri)
Heavy metal ions, such as cadmium and lead, should be removed from wastewaters to prevent bioaccumulation. Among many other separation processes, one of the alternatives is ion exchange involving a low cost packing material, clinoptilolite. Clinoptilolite is a natural zeolite and contains exchangeable cations such as Na+, K+, Mg2+, and Ca2+ in its structure.Aim of this study is to determine binary and multicomponent ion exchange behaviors of sodium enriched form of Gördes clinoptilolite for lead and cadmium ions. For this purpose, Pb+2 ? Na+, Cd+2 ? Na+ binary and Pb+2 ? Cd+2 ? Na+ ternary systems were investigated in column operations for concentrations between 0.005 to 0.02 N and flow rates between 5 to 20 mL/min at 25 ?C.For determination of optimum particle size, 5/6, 8/10, 14/18, 20/30, 35/60, and 70/140 ASTM E-11 standard mesh ranges were tested and the optimum particle size, under the experimental conditions was found as 35/60.Furthermore, although the clinoptilolite has a theoretical ion exchange capacity of 2.14 meq/g based on its aluminum content, under experimental conditions maximum exchange level was determined as 1.08 meq/g.For binary and ternary experiments, it is observed that the clinoptilolite has affinity for both Pb2+ and Cd2+ ions. However, clinoptilolite has greater affinity to Pb2+ than Cd2+ ion. Therefore, selectivity sequence was determined as Pb2+>Cd2+>Na+.Additionally, for column studies, flow rates less than 10 mL/min and influent concentrations up to 0.01 N, sodium enriched form of Gördes clinoptilolite holds great potential to remove Pb2+ and Cd2+ ions from wastewaters.