Space radiation environment and radiation hardness assurance tests of electronic components to be used in space missions
Uzay radyasyonu ortamı ve uzay görevlerinde kullanılacak elektronik bileşenlerin radyasyona dayanıklılığının doğrulanması testleri
  1. Tez No: 269423
  2. Yazar: ÖZGE AMUTKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKİF ESENDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Uzay radyasyonu elektronik bileşenlere önemli ölcüde zararlıdır. Uzay görevininçalışma zamanı, süresi ve yörüngesi radyasyon ortamının karakteristiği ile etkilenir.Elektronik bileşenlerin ömrü ve performansı radyasyon ile değişir. Elektronik birimler,sensörler, güç ve güç alt birimleri, piller, yük taşıyıcı ekipmanları, iletişimbirimleri, uzaktan algılama cihazları, veri taşıma birimleri, harici yer alan birimler ileitme altsistem birimleri gibi uzay sistemlerinin performansı çeşitli elektronik sistemlerindoğru işleyişi ile belirlenir. Bu sistemler uzay radyasyonuna karşı çok hassastır.Uzay radyasyonu elektronik bileşenlerinde zarara ve fonksiyonel yetersizliğe neden olabilir.Uzay radyasyonunun, elektronik devrelerin işleyiş süreleri boyunca fonksiyonelliğii ve performansındabir tehdit oluşturmadığına emin olunması için kesin bir yönteme ihtiyaç duyulur. Bu yönteme ?RadyasyonaDayanıklılık Doğrulaması? adı verilir. Bu tez çalışmasında, uzay radyasyonuna karşı elektroniklerin dayanıklılığıtartışılmaktadır.Bu tez, uzay radyasyon ortamları, fiziksel mekanizmalar, uzay radyasyonunun etkileri,uzay radyasyon ortamı modelleri, toplam iyonlaştırıcı dozun benzetişimi ve elektronikbileşenlerin toplam iyonlaştırıcı doz ve tek olay etkileri testi ve analizini içeren?Radyasyona Dayanıklılık Doğrulaması?nı tanımlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Space radiation is significantly harmful to electronic components. The operating time,duration and orbit of the space mission are affected by the characteristic of the radiationenvironment. The aging and the performance of the electronic components aremodified by radiation. The performance of the space systems such as electronic units,sensors, power and power subsystem units, batteries, payload equipments, communicationunits, remote sensing instruments, data handling units, externally located units,and propulsion subsystem units is determined by the properly functioning of variouselectronic systems. Such systems are highly sensitive against space radiation.The space radiation can cause damage to electronic components or functional failureon the electronics. A precisely methodology is needed to ensure that space radiationis not a threat on the functionality and performance of the electronics during theiroperational lives. This methodology is called as ?Radiation Hardness Assurance?. Inthis thesis, the hardening of electronics against space radiation is discussed.This thesis describes the space radiation environments, physical mechanisms, effectsof space radiation, models of the space radiation environment, simulation of the TotalIonizing Dose, and ?Radiation Hardness Assurance? which covers Total IonizingDose and Single Event Effects testing and analyzing of the electronics.