Resim sanatında fon ve figür çözümlemeleri açısından d grubu
- Tez No: 26946
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİNÇER ÖZEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
 - Yıl: 1993
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Resim sanatında, fon ve figürü oluşturan; renk, leke, ışık-gölge gibi evrensel sanat kuramlarıdır. Bu kuramlarla, espas, derinlik, boyut gibi unsurlar oluşturulur. Renk ve renklerin kanunları, zıtlıklar, değer farklılıkları, onları birbirlerinden ayıran mesafe ve aralıklar, resimde biçimleri oluşturur. Bütün bu elemanların bir araya gelmeleri sonucunda bir resim meydana gelir. Formlar, ritmler, biçimlerin gelişmesi doğadan değil, resmin kendi değerlerinden hareketlenir. Türk resminin 19. yy. 'dan önceki örnekleriyle, genel olara el yazması kitap resmine dayandığını biliyoruz. 19. yy.'da da minyatür resmine Batı yöntemleri girmeye başlamıştır. Sanatımızın tuval üzerine yağlıboya teknikleriyle çağdaş figüratif açılıma sahne olan ilk dönemi 19. yy. yarısı, hatta sonlarıdır. Sanayii Nefise döneminde asker ressamlarla figüre ağırlık veren çalışmalar yapılmıştır. 1914 kuşağı sanatçılarda figür, kompozisyon sorunlarına olan duyarlılık ilk kez artmıştır. Türk resminde empresyonist anlamda ve fotoğraftan yapılan çalışmalara tepki olarak D Grubu ortaya çıkmış ve Türkiye'de dışavurumcu sanatın öncüleri olmuşlardır. Abidin Dino, Nurullah Berk, Zeki Faik İzer, Elif Naci, Cemal Toilu ve heykeltraş Zühtü Müridoğlu'ndan oluşan bu grup daha sonra kendilerine dönem dönem katılan sanatçılarla sayıları artmıştır. Bu grup fon ve figür çözümlemelerini sanatın evrensel yöntemlerine dayalı olarak dışavurumcu bir yolla çözümlemeye gitmişlerdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the art of painting background and figure consist of harmony of colours anhd lighting - shoding which are the universal notions of performing arts. These notions form space, deepness and dimension. Colour and its rules, contrariness among them, different norms and distane form the shape in painting. Development of forms begin from the norms in painting without depending upon the nature. It is known that Turkish painting art was based on the pictures in monuscripted books before 19th century. The first period in which oil painting techniques began to be used in figurative manner was very lote times of 19th century. In Sanayii Nefise period, there were some works focusing on the figurative aspect of painting by some painters from army. In 1914, for the first time, the attention given to the problems of figfurative composition increased. In Turkish art of painting,“D Group”was formed by Abidin Dino, Nurullah Berk, Zeki Faik İzer, Elif Naci, Cemal Tollu and Zühtü Müridoğlu as a reaction to the impressionism and the photographlike paintings. They were the pioneers of expressionism in Turkey who analyzed the background and figure depending upon the universal techniques of art.