Hata türü ve etkileri analizinde bir kaba küme uygulaması
Failure mode and effect analysis approach with roughset
- Tez No: 269467
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı potansiyel hata türleri ve etkileri analizinin tanımlanmasıdır. Risk değerlendirme iş sağlığı ve güvenliğinde yaygın bir araç olarak kullanılmaktadır. Bir hatanın ortaya çıkma, olasılığı ve fark edebilirlik analizi ile risk öncelik sayısı (RÖS) belirlenir.Hata türlerinin eşit risk öncelik sayısına sahip oldukları zaman HTEA belirsizlik taşımaktadır, yani hangi riskin daha önemli oluğuna karar verilmemektedir. bu çalışmada bu problemin çözüleblmesi için bulanık mantık yaklaşımından Kaba küme teorisi kullanılmıştır. Kaba küme belirsizlik altında karar vermek için yeni kullanılmakta olan bir yaklaşımdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study is to show up failure modes and effect analysis. we knew Failure Mode and Effect Analysis (FMEA) is a widely used method of which aim is risk evaluation in occupational health and safety. With the analysis of failure occurrence probability and failure detection probability factors risk priority number is determined.In fact, in a FMEA process includes uncertainty, particularly the failure mode having same risk priority number (RPN) this means is: FMEA can not decide which risk is more important. In this study, we selected one of the fuzzy approaches to solve this problem, Rough set theory is a new approach to decision making in the presence of indefiniteness.