Geleneksel Türk seramiğinin çağdaş anlamda yeniden üretimi
  1. Tez No: 26948
  2. Yazar: MUAMMER ÇAKI
  3. Danışmanlar: DOÇ. ZEHRA ÇOBANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
GELENEKSEL TÜRK SERAMİ?İNİN ÇA?DAŞ ANLAMDA YENİDEN ÜRETİMİ ÖZET Geleneksel Türk seramiği, kökenini soyut İslam düşüncesinden almış, Batı düşüncesiyle olan ilişkisine göre bir soyut-nesnel ikilemine dayanan I çizgi dili yaratmıştır. Bu anlayış Anadolu Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde gelişerek kendi özgünlüğünü oluşturmuştur. Çağımızda ise değişen ekonomik ve sosyal yapılar yani sanat anlayışlarını ve değer yargılarını beraberinde getirmiştir. Bugün geleneksel Türk seramiğinin korunması ve çağdaş anlamda yeniden üretimi çözülmesi gereken konulardır. Ayrıca seramikte yeni bir çizgi dilinin oluşturulması da bunlara bağlı, son olarak çözülecek sorundur. Gelenekselin günümüze taşınmasında şu aşamada en çok üzerinde durulması gereken çağdaş yeniden üretimdir. Çağdaş yeniden üretimde; kompozisyon, renk ve desen konuları yeni arayışlara uygun hareket noktalarıdır.
Özet (Çeviri)
REPRODUCTION OF TRADITIONAL TURKISH CERAMICS SUMMARY Traditional Turkish Ceramics rised on the abstract Islamic philosophy and created a drawing style which based upon a dilemna between abstract and concrete, depends on the relation with west philosophy. This mentality was formed its own originality improving in the Selçuk and Ottoman periods.. In this century, economic and social systems which have changed, brought a new art design and social mentality. Now, preservation of Turkish Treditional Ceramics and reproduction at modern- style are problems which need to be solved. Besides that formation of a new ceramics style is another problem that depens on the others. Reproduction of traditional ceramics at a modern style is the most important subject which will cause transferring the traditional styles to this time. - n -