Ratlarda klorprifos'un ince bağırsak dokusu üzerine histopatolojik etkisi ve kuersetin ve kateşin'in koruyucu rolü
Histopathological effects of chlorpyrifos on the small intestine tissues in rats and the protective role of quercetin and catechin
  1. Tez No: 269471
  2. Yazar: FERİHA ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KALENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Geniş spektrumlu organofosfatlı insektisitlerden biri olan klorprifos, evlerde ve endüstriyel uygulamalarda dünya çapına en çok kullanılan organofosfatlı pestisitlerdendir. Bu çalışmada, klorprifos (5.4 mg/kg gün), kateşin (20 mg/kg gün), kuersetin (20 mg/kg gün), kateşin (20 mg/kg gün) + klorprifos (5.4 mg/kg gün), kuersetin (20 mg/kg gün) + klorprifos (5.4 mg/kg gün) erkek ratlara gavaj yoluyla verilmiştir. Muameleden 4 hafta sonra ratların ince bağırsak dokuları histolojik incelemeler için uygun yöntemlerle çıkarılarak, ışık mikroskobuyla incelenmiştir. 4. haftanın sonunda kateşin ve kuersetin muameleli grupların ince bağırsaklarına ait histolojik kesitler kontrol grubuna benzer şekilde, normal yapıda gözlenmiştir. Klorprifos muamelesinden 4 hafta sonra ince bağırsaklarda lamina propriada ayrılma, epitelyal hücrelerin lümene dökülmesi, muskular mukozada ödem tespit edilmiştir. Ayrıca villuslarda nekroz, bazı villuslarda dejenerasyon ve genişleme ve bazı bölgelerde infiltrasyon gözlenmiştir. Kateşin+klorprifos ve kuersetin+klorprifos uygulanan grupların ince bağısak dokularında, sadece klorprifos uygulanan rat gruplarından daha hafif olmak üzere bazı villuslarda epitel dokunun lümene dökülmesi ve infiltrasyon gözlenmiştir.Sonuç olarak düşük doz klorprifos ratların ince bağırsaklarında histopatolojik değişikliklere neden olmaktadır. Kateşin ve kuersetin'in ise klorprifos'un ince bağırsaklarda meydana getirdiği patolojik değişiklikleri azalttığı fakat tamamen koruyucu olmadığı tespit edilmiştir.Bilim kodu : 203.1.057Anahtar Kelimeler : Klorprifos, rat, kuersetin, kateşin, ince bağırsakSayfa Adedi : 61Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Yusuf KALENDER
Özet (Çeviri)
Chlorpyrifos, a broad-spectrum organophosphate insecticide is one of the most heavily used OP pesticides in domestic and industrial applications throughout the world. In the present study, chlorpyrifos (5,4 mg/kg day), catechin (20 mg/kg day), quercetin (20 mg/kg day), catechin (20 mg/kg day) + chlorpyrifos (5.4 mg/kg day), quercetin (20 mg/kg day) + chlorpyrifos (5.4 mg/kg day) were given to male rats through gavage. The small intestine of rats emboweled with appropriate method and were investigated using light microscope 4 weeks after administration. Catechin and quercetin threated goups small intestine histological sections as same as contol group were appeared essentially normal structure 4 week after administration. After 4 weeks of chlorpyrifos exposure, we were detected desquamation of epithelial lining, separation of lamina proprea, edema in muscular mucosa in small intestine tissues. Besides, we were observed necrosis in villus, and also degeneration and dilatation have seen in some villus. In catechin+chlorpyrifos and quercetin+chlorpyrifos threated rat groups of small intestine tissues, we were observed desquamation of epithelial lining and infiltration, milder than chlorpyrifos threated groups only.In conclusion, lower dose of chlorpyrifos causes histopathological changes in the small intestine. Catechin and quercetin administration reduces chlorpyrifos toxicity, but does not protect completely.Science Code : 203.1.057Key Words : Chlorpyrifos, rat, quercetin, catechin, small intestinePage Number : 61Adviser : Prof. Dr. Yusuf KALENDER