Klorprifos'un rat testisleri üzerine histopatolojik etkisi ve kuersetin ve kateşin'in koruyucu rolü
Histopathological effects of chlorpyrifos on the rat testes and protective role of quercetin and catechin
  1. Tez No: 269472
  2. Yazar: SİNAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KALENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Organofosfatlı bir insektisit olan klorprifos, dünya genelinde tarımsal uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Klorprifos, hedef organizmalar dışında memeliler gibi hedef olmayan organizmalarda da toksik etkiye neden olmaktadır. Bu çalışmada klorprifos (5.4 mg/kg gün), kuersetin (20 mg/kg gün), kateşin (20 mg/kg gün), kuersetin (20 mg/kg gün)+ klorprifos (5.4 mg/kg gün) ve kateşin (5.4 mg/kg gün)+ klorprifos (20 mg/kg gün) erkek ratlara gavaj yoluyla verilmiştir. Dört hafta süresince düzenli olarak yapılan uygulama sonunda ratların testis ağırlıkları tartılmış ve ışık mikroskobu ile testis histopatolojik değişiklikler açısından incelenmiştir. Bulgular kontrol grubu ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Dört hafta süresince düzenli olarak yapılan uygulama sonunda klorprifos, kuersetin+klorprifos ve kateşin+klorprifos uygulamış grupların testis ağırlıklarında azalma gözlenmiştir. Dördüncü hafta sonunda klorprifos uygulanan gruptaki ratların seminifer tübüllerde nekroz, dejenerasyon, bazal spermatojenik hücrelerde kayıp, seminifer tüpçüklerin bazal bölgesindeki hücrelerde ayrılmalar ve interstisyel alanda ödem gözlenmiştir. Fakat kuersetin+klorprifos ve kateşin+klorprifos uygulanan gruplar, klorprifos uygulanan grup ile karşılaştırıldığında histopatolojik değişikliklerde azalmaların olduğu gözlenmiştir. Sonuç olarak kateşin ve kuersetin uygulamasının klorprifosun neden olduğu histopatolojik değişikliklere karşı kısmi koruyucu etkinliğe sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Chlorpyrifos, an organophosphorous insecticide, is widely used in agricultural applications in the world. Chlorpyrifos also causes toxic effects in the non-target organisms, such as mammals, except the target organism. In this study, chlorpyrifos (5.4 mg/kg day), quercetin (20 mg/kg day), catechin (20 mg/kg day), quercetin (20 mg/kg day)+chlorpyrifos (5.4 mg/kg day) and catechin (5.4 mg/kg day)+chlorpyrifos (20 mg/kg day) are given male rats by the gavage. At the end of the 4-week period regular practice, testis weight in rats was measured and was examined for histopathologic changes in testis with a light microscope. Findings were assessed in comparison with the control group. At the end of the 4-week period regular practice, a reduction was observed in testis weight in chlorpyrifos, quercetin+chlorpyrifos and catechin+chlorpyrifos applied groups. At the end of the fourth week, edema in the interstitial area and cell disjunction in basal region of seminiferous tubules, necrosis, degeneration and a decrease basal spermatogenic cells in seminiferous tubules were observed in rat of the chlorpyrifos applied group. But a reduction in histopathologic changes was observed quercetin+chlorpyrifos and catechin+chlorpyrifos applied groups compared with chlorpyrifos applied group. As a result, it has been identified that application of catechin and quercetin has partial protective activity against chlorpyrifos caused by histopathological changes.