Ankara ili Keçiören ilçesi İsmail Uyanık Bağ Evi restorasyon önerisi
The restoration proposal of İsmail Uyanık 'Bağ Evi' in Keçiören, Ankara
- Tez No: 269476
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GEDİZ URAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 327
Özet
Ankara Kenti, 20.yüzyıl başlarına kadar, içinde bağ evleri bulunan bağlarla çevrelenmiştir. Ankara'nın başkent olarak seçilmesi ile birlikte, kentin sosyal, ekonomik, kültürel yapısı tamamen değişmiş ve buna paralel olarak kent mekanı da hızla değişmiştir. Bu süreçte, kentten bağa göçme geleneği giderek unutulmuş ve kenti çevreleyen bağ dokusu, yüksek katlı konut parsellerine dönüştürülmüştür. Günümüze ulaşabilmiş az sayıdaki bağ evi ise, o dönemin yaşam kültürünü yansıtan ender tanıklardır. Bu çalışma, Ankara ili Keçiören İlçesi'nde yer alan, İsmail Uyanık Bağ Evi'nin ayrıntılı bir biçimde belgelenerek, sürdürülebilir korunması için, restorasyon uygulamasına hazır hale getirilen bir restorasyon önerisinin oluşturulmasını konu etmektedir. Konu kapsamında, İsmail Uyanık Bağ Evi'nin, mevcut durumu tespit edilerek belgelenmiş, yapının geçirdiği değişiklikler ile birlikte özgün durumu belirlenmiş, restitüsyonu hazırlanmış ve tüm bu çalışmalara referansla, bağ evinin çevre gereksinimleri ile de örtüşen, işlevsel ve fiziksel müdahale kararlarını içeren restorasyon projesi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ankara had been surrounded by vineyards in which vineyard houses located up to beginning of 20.century. Along with selection of Ankara as capital of Turkey, the social, ecnomic and cultural structure of city has been changed completely and paralel to, city has been shaped fastly. At this period, tradition of migration from city to vineyards had been forgetten and the vineyard areas surrounded the city had been turned to parcels of high storeyed buildings. A few vineyard houses which reached today, are very important witnesses reflecting the life culture of the period. This study is subjecting of detailed documentation of İsmail Uyanık Vineyard House in Keçiören, Ankara, and for sustainable protection of the building, forming restoration proposal to make ready for restoration practice. In the context of issue, current situation of İsmail Uyanık Vineyard House has been documentated by determining , with changes, authentic situation of building has been determined, restitution has been prepared and referance to all these studies, restoration project contains functional and physical intervention decisions has been obtained that overlap with enviroment requirements.