İlköğretm 6. sınıf sosyal bilgiler dersi tarih konularının öğretiminde drama tekniğinin kullanılması
Make use of the drama method on the subject matters of history of the 6 th grade social knowledge course
  1. Tez No: 159343
  2. Yazar: EMEL YURTALAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL CANSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET Bu araştırmada, ilköğretim 6. sınıf Sosyal Bilgiler dersi tarih konularında drama yönteminin nasıl kullanılabileceğine ilişkin etkinlikler geliştirmek ve geliştirilen etkinliklerin öğrencilerin konulan öğrenme düzeylerini artırıp artırmadığını incelemek ve betimlemek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda,“Deney ve kontrol grubunun, Anadolu'ya Türk Akınları ve Malazgirt Meydan Savaşı, Anadolu'da Kurulan İlk Türk Devletleri, Anadolu Selçuklu Devleti'nin Kuruluşu ve Yükselişi, Anadolu Selçukluları ve Haçlılar, Anadolu Selçuklu Devleti'nin Dağılışı ve Anadolu Türk Beylikleri, Anadolu Selçuklu Devleti ve Beylikler Dönemi'nde Türk Denizciliği ve Kültür ve Uygarlık konularını öğrenme düzeyleri arasında anlamlı bir fark var mıdır?”alt problemleri belirlenmiştir. Ankara İli Keçiören İlçesi Ulviye Fenmen İlköğretim Okulu'nda 2004-2005 öğretim yılında 6-A ve 6-B sınıflarında okuyan ve 28'i deney, 28'i kontrol grubu olmak üzere toplam 56 öğrenci araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmanın modeli ise“sontest kontrol gruplu deneme modeli”dir. Araştırma için seçilmiş“Türkiye Tarihi”ünitesi için, drama etkinlikleri hazırlanmıştır. 07.02.2005 - 09.03.2005 tarihleri arasında konular, deney grubuna drama tekniği ile, kontrol grubuna ise geleneksel yöntemlerle işlenmiştir. Deney grubu öğrencileri ile ilgili detaylı gözlemlerin yapılabilmesi için dersler kameraya kaydedilmiştir. Konuların öğretimi bittikten sonra, konularla ilgili hedeflerden oluşan bilgi ve kavrama düzeyinde 25 soruluk basan testi her iki gruba da sontest olarak uygulanmıştır. Basan testinden elde edilen veriler bağımsız t-testi ile analiz edilmiştir.Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre“Anadolu'ya Türk Akınları ve Malazgirt Meydan Savaşı, Anadolu'da Kurulan İlk Türk Devletleri, Anadolu Selçuklu Devleti'nin Kuruluşu ve Yükselişi, Anadolu Selçukluları ve Haçlılar, Anadolu Selçuklu Devleti'nin Dağılışı ve Anadolu Türk Beylikleri, Anadolu Selçuklu Devleti ve Beylikler Dönemi'nde Türk Denizciliği ve Kültür ve Uygarlık”konularında öğrencilerin öğrenme düzeyleri arasında drama yöntemi ile ders işleyen deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Buna göre ilköğretim 6. sınıf Sosyal Bilgiler dersi tarih konularında drama yönteminin öğrencilerin öğrenme düzeylerini arttıracağı sonucuna varılmıştır. Kamera kayıtlarından elde edilen veriler de araştırma bulgularını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research aims at developing activities about how drama method can be utilized on the subject matters of history of the 6 tih grade Social Knowledge Course and analyzing and describing whether these activities increase students' level of learnini on the subject matters covered. For this purpose, sub-problems are identified as“is there a significant difference between the level of learning of the control group and experiment group in the subject matters of Turkic Flows into Anatolia and Battle of Manzikert, Early Turkic States Founded in Anatolia, Foundation and Rise of the Anatolian Seljuk State and Anatolian Turkic Beyliks (Principalities), Turkish Maritime in the period of Anatolian Seljuk State and Principalities and Culture and Civilization.”The research was conducted among the students of 6-A and 6-B classes of Ulviye Fenmen Primary Education School (Keçiören-Ankara) in the 2004-2005 year of education. The resarch sampling was composed of 56 students in total, of which 28 in the experiment group and the other 28 in the control group. The model of the research is posttest control group design“. For the ”History of Turkey“ chapter covered in the research, drama activities were prepared. Between 07.02.2005 and 09.03.2005, subject matters are studied - in experiment group using drama techniques and in control group usingi traditional methods. To observe the students in the experiment group in detail, their courses are recorded with a camera. After finishing the study of subject matters, an achievement test was given to both groups. The test contained 25 questions at the level of knowledge and comprehension including targets associated with the subject matters.VI Data obtained from the achievement test was analyzed using usingi independent t- test. According to the findings obtained at the end of the research, a significant difference was observed between the students' level of learning - in the subject matters of 'Turkic Flows into Anatolia and Battle of Manzikert, Early Turkic States Founded in Anatolia, Foundation and Rise of the Anatolian Seljuk State, Anatolian Seljuks and Crusaders, Collapse of the Anatolian Seljuk State and Anatolian Turkic Beyliks (Principalities), Turkish Maritime in the period of Anatolian Seljuk State and Principalities and Culture and Civilization.”-in favour of the group that studied the courses using drama method. Willi respect to this, it is concluded that the drama methods in the subject matters of history of the 6 th grade Social Knowledge Courses will improve students' level of learning. Data obtained from camera recording supports the research findings.