Eğitim kurumlarında halkla ilişkiler ve ortaöğretim okullarındaki uygulamalar
- Tez No: 26949
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET SEÇİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Halkla İlişkiler, Education and Training, Public Relations
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Kurumlar ve kişiler ister istemez çevreleriyle ilişki içindedirler. Bu ilişkilerin gelişigüzel yürütülmesi mümkündür. Ancak planlanmış ve belli amaçlara yöneltilmiş ilişkiler hem çok faydalı hem de kaçınılmaz bir zorunluluktur. Bugün birçok kurum ve kuruluş halkla ilişkilere yer vermektedir. Halkla ilişkiler faaliyetlerinin yürütülmesinde değişik iletişim araçları kullanılmaktadır. Bunlar yazılı- sözlü ve görsel-işitsel araçlar olarak sınıflandırılmaktadır. Planlı bir halkla ilişkiler faaliyetlerinin yürütülmesinde en önemli husus, kurumun kendisini kime tanıtacağıdır. Kurumun sesini duyurmak istediği kitleye“hedef kitle”denir. Eğitim kurumlarının hedef kitlesi de öğrenciler, öğretmenler, veliler, okuldaki diğer personel ve çevredeki örgütlü gruplardır (demek, federasyon vb.). Halkla ilişkiler faaliyetlerinin yerine getirilmesinde eğitim kurumlarının, hedef kitlenin bütün özelliklerini gözönünde bulundurması zorunludur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Individuals and institutions are inevitably in contact with their environment. It is possible to execute these relationships haphazardly. However, the relationships that are planned and aimed at certain goals are both very useful and an indispensable necessity. Nowadays a lot of institutions and establishments are taking public rela tions into account. In realizing the public relations, various means of communication are used. They are classified as written, oral and audio-visual means. To whom the institution is to present itself is the most important point in carryign out an activity of planned public relations. People whom the institution wants to adress to are called 'the target public'. The target public at the educational establish ments are the students, the teachers, the parents, the others working at the schools, and the organized groups of people in the environment. The educational institutions, have to take into considiration all the features of 'target public' in fulfilling the activities of public relations.