Türkiye'de kamu döner sermaye işletmeleri ve bütçe ile muhasebe işlemleri üzerine bir uygulama
- Tez No: 26950
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ TÜFEKÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
ÖZET Türkiye'de kamu döner sermaye işletmeleri kamu yönetiminin içinde yer alır. Bu işletmeler genel olarak herhangi bir genel, katma yada özel bütçeli idareye bağlı kurulur ve tüzel kişilikleri yoktur. Kamu sektöründe uygulanan alım, satım ve ihale yöntemleri ile kamu döner sermaye işletmelerinin uyguladıkları alım, satım ve ihale yöntemleri arasında oldukça benzerlik vardır. Ancak ürettikleri mal ve hizmetlerin satımında diğer kamu yönetimlerinden daha özerktirler. Devlet bütçesinden ayrı olarak kendi yönetimlerince hazırlanan bütçe veya iş programlan ile yönetilen kamu döner sermaye işletmelerinin, devlet muhasebesinden ayrı muhasebe sistemleri vardır. Günümüzde özellikle genel ve katma bütçeli idarelerin bünyelerinde bir veya birden fazla kamu döner sermaye işletmesi bulunmaktadır. Bu durum Türkiye'de kamu döner sermaye işletmelerinin geniş bir alana yayıldığını göstermektedir. Ancak bu işletmelerin çoğalmasına karşılık, bunların alım, satım ve ihale yöntemleri ile bütçe ve muhasebe işlemlerinin yasal düzenlemesinde gerekli özenin olmadığı görülmektedir. Kamu döner sermaye işletmelerinin, sayılan bu işlemlerinde uygulama eksiklikleri, tereddütler ve yetersizlikler vardır. Bunu ortadan kaldırmak için kamu döner sermaye işletmelerini özellikle tek düzen bütçe ve muhasebe uygulamasına kavuşturacak yasal düzenlemelerin yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In Turkey public revolving fund corporations are in goverment. These corparations in general, are founded whatever one general, annex or private budget management and they don't have juridicial personality. There are rather resemblances between purchase, sale and auction methods which are made in public revolving fund corparations. But public revolving fund corporations are more autonomous than other public management in selling the goods and services they produce. Public revolving fund corporations which are governed by budget and working program prepared by their own management apart from Goverment budget, have different accounting systems apart from public accounting. Today, there are one or more public revolving fund corporations In the structure of general and annex budget. This situation shows that public revolving fund corparations spread over a vast space in Turkey. Although these corporations spread, it is seen that there isn't essential care in legal ordering in their purchase, sale and auction methods and of budget and accounting business. There are some deficiency in practice, hesitation and insufficiency of public revolving fund corporations in all these business are mentioned before. In order to remove this it's necessary to make legal ordering that will take public revolving fund corporations expecially to one order budget and accounting business.