Genetik algoritma kullanarak patlayıcı yardımı ile form vermede parametre optimizasyonu
Parameter optimization in explosive forming by using genetic algorithm
  1. Tez No: 269497
  2. Yazar: ORHAN GÜLCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT GEMALMAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışmada, yeni bir optimizasyon metodu olan ve günümüzde bir çok alanda kullanılan Genetik Algoritma (GA) yardımıyla patlayıcı yardımı ile form vermede parametre optimizasyonu yapılmıştır. Geleneksel hesaplama yöntemleriyle yapılan çözümler hem uzun zaman almakta ve hem de kimi zaman rasyonel olmayan sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeplerle geleneksel metotlardan farklı yöntemler denenmesi kaçınılmaz bir zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Metallerin patlama ile şekillendirilmesi günümüzde uzay endüstrisinde özellikle çok büyük parçaların şekillendirilmesinde yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu operasyonlarda katı, sıvı ve gaz patlayıcılar kullanılmaktadır. Patlayıcı yardımı ile form verme konusunda Türkiye'de ciddi bir çalışma yapılmamıştır ve bu teknoloji şu an ülkemizde kullanılmamaktadır. Yapılan bu çalışmanın bu konudaki araştırmalara mütevazı bir katkı sağlayacağı umulmaktadır. Bu çalışmada, GA'ların çözümünde MATLAB 7.0 programı kullanılmış ve elde edilen sonuçlar çizelge ve grafiklere dönüştürülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, by using Genetic Algorithm (GA) which is a new optimization method and used in many areas today, parameter optimization in explosive forming is done. Solutions made by traditional computational methods both lasts long time and reveals sometimes not rational results. For this reason, testing methods different than traditional methods appear to be an inevitable necessity. Forming metals with explosion is used frequently today in space industry for especially forming very large parts. In these operations, solid, liquid and gaseous explosives are used. There is no serious study done about explosive forming in Turkey and this technology is not used in our country now. It is hoped that this study provides a modest contribution to investigation about this topic. In this study, MATLAB 7.0 program is used for solving GA?s and obtained results are shown with tables and charts.