Neural network based online estimation of maneuvering steady states and control limits
Yapay sinir ağı tabanlı manevra denge noktalarının ve kontrol limitlerinin çevrimiçi belirlenmesi
  1. Tez No: 269515
  2. Yazar: GÖNENÇ GÜRSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKAY YAVRUCUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tezde yapay sinir ağları kullanılarak, yaklaşmakta olan hava aracı limitlerinin çevrimiçitahminini sağlayacak algoritmaların geliştirilmesi ele alınmıştır. Bu amaç ile uçus zarfı parametreleriolan hücum açısı ve yük faktörünün yapay sinir ağı tabanlı dinamik modelleri oluşturulmuştur.Oluşturulan dinamik modeller kullanılarak uçuş zarfı parametrelerinin durağan kararlılıkdurumları tahmin edilmiştir. Aynı zamanda bu modeller ters çevirilerek, bilinen uçuş zarfılimitlerinde kritik kontrol girdileri de bulunmuştur. Geliştirilen tahmin algoritması uçuşsırasında uçuş verilerinin kaydedildiği ve kullanıldığı farklı bir yapay sinir ağı öğrenmeyöntemi ile değerlendirilmiştir. Uçuş sırasında kaydedilen verilerin kullanıldığı öğrenmeyönteminin, anlık verileri kullanan öğrenme yöntemlerine göre, gerçek hücum açısı ve yükfaktörü dinamiğini daha iyi temsil ettiği gösterilmiştir. Uçuş sırasında verilerin kaydedilipkullanılmasının çeşitli faydaları manevra denge noktalarının ve kontrol limitlerinin tahminiaçısından gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis concerns the design and development of neural network based predictive algorithmsto predict approaching aircraft limits. Therefore, approximate dynamics of flight envelopeparameters such as angle of attack and load factor are constructed using neural networkaugmented dynamic models. Then, constructed models are used to predict steady state responses.By inverting the models and solving for critical controls at the known envelope limits,critical control inputs are calculated as well. The performance of the predictor algorithmis then evaluated with a different neural network online adaptation law which uses a stackof recorded data. It is shown that using a stack of recorded data online, constructed modelsbecome much more representative of limit parameter dynamics compared to adaptation usinginstantaneous measured data only. The benefits of recording data online and using it forweight adaptation are presented in the scope of dynamic trim and control limit predictions.