Commitment building for earthquake risk management: Reconciling ?stagnant local capacities? with ?government agencies? for effective earthquake risk management
Deprem risk yönetimi için üstlenim geliştirme: Etkin afet yönetimi için durağan yerel kapasiteler ile yönetim birimlerini kaynaştırmak
  1. Tez No: 269554
  2. Yazar: ERSAN KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH PINARCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 411
Özet
Deprem, sel, yer kayması ve diğer afet türleri görünüşte insan denetiminindışında doğal olaylar olarak sayılmakta ise de aslında, toplumsal ve siyasal yapılar doğaolaylarının afete dönüşmesinde temel etkendir. Şu gerçek not etmeye değerdir veçarpıcıdır ki; kurumsal zayıflıklar ve toplumsal hasargörebilirlikler ve/veya yanlış veyahatalı yönlendirilmiş afet çalışmaları doğal olayları afete dönüştürmektedir ve olumsuzve yıkıcı sonuçlara yol açmaktadır. Kurumsal hasargörebilirlikler, yerel yönetimlerinafet zarar azaltımı ve planlaması konusunda eksik ve/veya yetersiz olmasındankaynaklanmaktadır. Ayrıca yerel yönetimlerin, yereli paylaştıkları aktörlerinyapabilirliklerinden yeterince faydalanmadıkları da not edilmesi gereken bir durumdur.Toplumsal hasargörebilirlikler ise toplumun afet konusu ve olgusu hakkında yanlışbilgilenmiş olmasından ve dolayısıyla afet farkındalığının azlığındankaynaklanmaktadır. Türkiye'de afet konusunda çalışmaların yapılmadığını söylemekdoğru olmasa da, devlet kurumlarının onlarca yıl ve hatta şu ana kadar yoğunlaştığıalanın, afet sonrası acil durum müdahaleleri ? yara sarma politikaları - olduğunubelirtmekte çok büyük önem vardır. Genel olarak, afeti deneyimleyen yeral ortamlarbelirgin düzeylerde kayıplar yaşamakta, ve bu kayıpları yerine koymak uzun zamanıalmaktadır. Yapı stoku ve kentsel doku ? ki önemli bir bölümü tarihsel hatalar ve afetgerçeğini göz ardı eden yerleşim politikalarının ürünüdür ? Türkiye'de afet sorunununboyutunu resmetmektedir. Buna ek olarak, afet politikasının yerleşmesine engel olan?kurumsal hatalar? ve ?afetlerin yeniden yapılanmaya paralel çeşitli fırsatlar sunması?konuları önem arz etmektedir. Yerel bağlamda, uzun erimli ve kapsamlı afet planlamasımodellerinin varlığı ile altedilebilecek kurumsal hatalar tezimizin temel omurgasınıoluşturmaktadır. Bahsettiğimiz model, İzmit Örneğinde, yerel karar vericiler ilederinlemesine görüşmeler ve yerel medya ürünleri incelenerek geliştirilmiş ve temelkaygısı yerel paydaşların ?afetleri algılama biçimleri?, ?eşgüdüm mekanizmaları?,?aralarında çıkan sorun türleri ve çelişki çözüm tipolojileri? ile ?yerel kapasite veyapabilirlikleri ortaya çıkarmayı amaçlayan üstlenim/taahhüt? biçimleridir. Bu amaçlayerel karar vericiler ile, kartopu örneklem seçilimi yöntemi kullanılarak görüşmeleryapılmış ve görüşme dökümleri detaylı analize tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
To a large extent, natural phenomenon like earthquakes, floods, lanslides and etcmay seem ?natural events? which are out of human control. In fact, the sociopoliticalstructure is the main cause of earth tremors which turn into disasters. What is notableand striking is that, because of institutional and social vulnerabilities and little ormisguided efforts for disaster loss mitigation, natural events may turn into disastersresulting negative and devastating consequences. Institutional vulnerabilities connote alack of local administrations? capacity for disaster mitigation planning, furthermoreawareness for accreting local stakeholders for disaster loss reduction. Socialvulnerabilities, refers to miss-knowledge and lack of awareness for disasters in thesociety. In Turkey, it is hard to say that there has never been efforts for disaster lossreduction, whereas; the main focus of the state agencies has been on post-disasteremergency relief, literally wound healing for decades. Generally speaking, localitieswhich experience a disaster may encounter significant losses in development, hence asignificant decrease in local capacities which takes enormous resources to restore. Thehousing stock and urban fabric, which inherit an historical background weaved by missguideddisaster policy that only focus on post-disaster emergency relief phase, picturesthe extent of the problem in Turkey. In addition, both ?institutional errors which lead tounderachievement in disaster policy and practice? and ?opportunities for building robustand resilient forms of institutions? come into local agenda. Errors, which might havebeen altered by long term and comprehensive modes of local planning for disasters, maylead to underachievement by local agents. To achieve such a model, we are in need tocarry out qualitative and quantitative data collecting and analyzing techniques indifferent phases. The two analysis techniques are in-depth interviews (IDI) and drawingConcept Maps that will be conducted in the analyses process with local respondentsselected by snowball technique.