Pomza kumu ve EPS'nin (genleştirilmiş polistrenli) geopolimer betonda kullanılması
Using pumice sand and EPS (with expanded polystrene) ingeopolymer concrete
- Tez No: 832169
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırma altı ana başlık içerisinde ele alınmıştır. İlk başlıkta geçmişten günümüze olan tüm yapı malzemeleri ele alınmış ve ısı yalıtım malzemeleri ile bunların önemi ve neden yararlı oldukları detaylandırılmıştır. İkinci ana başlıkta beton ile hafif betonun tanımları, özellikleri ve geçmişten günümüze süreçleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde EPS yani Genleştirilmiş polistren'in detayları ve neden önemli olduğu, Dünya ve Türkiye üzerindeki yeri incelikle ele alınmıştır. Dördüncü başlık altında geopolimer bağlayıcıların tanımı, türleri ve bileşenleri detaylandırılmıştır. Beşinci başlıkta literatürde şimdiye kadar bu konu üzerine yapılan araştırmalar incelenerek, verilmektedir. Bu konu araştırırken pomza kumu kullanılarak üretilen betonlarda ince agrega yerine %25-%50-%75-%100 oranlarda ikame edilen EPS kullanılmıştır. Karışımlar hafif geopolimer betonlar üretilmiştir. Üretilen 10x10x10 cm boyutundaki karışımlar donma-çözünme, ıslanma kuruma, yangın dayanımı, yüksek sıcaklık değerleri ve bunların basınç mukavemetleri incelenmiştir. Daha fazla veri etmek için 10x10x10 cm boyutundaki karışımlar 5x5x5 cm boyutunda kesilmiş ve sonuç olarak 224 numuneler ile deneyler yapılmıştır. Çağımızda giderek doğal olan kaynaklara bağlılık artış gösterdiği gibi bu artışların neden olduğu kaynakların yetersiz gelmesi ya da sonun gelmesi tehlikesi de bulunmaktır. Tüm dünya için büyük önemi olan bu durumun geri dönüşümü önemli kıldığı dikkate alınması gereken bir zorunluluktur. Yapıların özellikle doğal olan kaynaklara bağlılığın çok olmasından dolayı bu durumu azaltmak, doğayı daha sağlıklı kullanmak ve ülke ve kişilere enerji tasarrufu edebilmeleri için olanak sağlamak önemlidir. Bununla beraber Türkiye bir deprem bölgesidir.Yapılan tüm yapıların nerdeyse % 100'üne yakın beton yapılardır. Beton yapıların tamamlayıcı kısımları hafif malzeme olarak yapılırsa deprem anında can kaybı en aza indirgenecektir. Bu sebepten beton karışımlara alternatif bir malzeme üzerinden Pomza ve EPS olabileceği öngörülmüştür. Yaptığımız bu çalışmada pomza ve Eps'nin çevre dostu, alternatif geopolimer olarak kullanılması, pomza ve Eps'nin sinerjik etkisi ve pomza ve EPS'nin beraber hafif beton olarak kullanılmasında dayanımın yüksek olması görülmüştür. Çimento üretiminde enerji sarfiyatının çok yüksek olması da hafif beton üretimden pomza ve EPS'nin önemini artırmıştır. Bu araştırmada yapılar üzerine yapılabilecek gelişim ve bu gelişimi destekleyecek olan pomza ve EPS'nin önemi ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
This research is discussed in six main headings. In the first title, all building materials from the past to the present day have been discussed and thermal insulation materials and their importance and why are useful. In the second main title, the definitions, properties of concrete and light concrete and their processes from past to present are discussed. In the third chapter, the details of EPS, ie expanded polystyrene and why it is important, are delicately discussed in the world and Turkey. Under the fourth head, the definition, types and components of geopolmer binders are detailed. In the fifth title, the researches on this subject in the literature are examined and given. In the investigation of this subject, EPS, which was substituted at 25%-50%-75%-100% of the concrete produced by using pumice sand, was used. Mixtures are produced with mild geopolymer concrete. Mixtures of 10x10x10 cm produced were examined by freezing, wetting institution, fire strength, high temperature values and their pressure strength. In order to data, the mixtures of 10x10x10 cm were cut to 5x5x5 cm in size and as a result, experiments were performed with 224 samples. The commitment to the sources that are increasingly natural in our age increases, and the danger of the inadequate or end of the resources caused by these increases. This situation, which is of great importance for the whole world, is a necessity to consider that recycling is important. Since the structures are high, it is important to reduce this situation, to use nature healthier and to provide energy to people and people to save energy. However, Türkiye is an earthquake zone. Almost 100 % of all the structures of all structures are concrete structures. If the complementary parts of the concrete structures are made as light materials, the loss of life during the earthquake will be minimized. For this reason, it is foreseen that there may be pumice and EPS through an alternative material to concrete mixtures. In this study, the use of Pomza and EPS as environmental -friendly, alternative geopolmer, synergistic effect of pumice and EPS, and the high strength in the use of pumice and EPS as a light concrete. The high energy consumption in cement production has increased the importance of pumice and EPS from mild concrete production. In this study, the importance of the development that can be done on structures and the importance of Pomza and EPS, which will support this development, will be discussed