Investigation of magnesium ions effect on sludge properties in phosphorus deficient bioreactors
Magnezyum iyonlarının fosfor yetersizliği olan biyoreaktörlerde çamur özelliklerine olan etkisinin incelenmesi
- Tez No: 269559
- Danışmanlar: PROF. DR. F. DİLEK SANİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bölümü
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Aktif çamur işleminin verimliliği mikrobiyal hücrelerin arıtılmış atıksudan ayrılmasına bağlıdır. Ayrılma birtakım problemler nedeniyle başarısız olabilir. Bu problemlerden birisi biyokütlenin çökmemesi durumu olan çamur şişmesidir. Daha önceki çalışmalar fosfor yetersizliğinin, artan magnesyum iyonu konsantrasyonlarıyla birlikte filamentli çamur şişmesine neden olduğunu göstermiştir. Bu çalışmanın ana hedefleri fosfor eksikliği olan besi ortamında magnesyum iyonlarının çamur özelliklerine olan etkisini ortaya çıkarmak ve çamur şişmesi olup olmadığını belirlemektir. Fosfor eksik besi ortamı içeren üç biyoreaktöre üç farklı konsantrasyonda magnesyum (0.5, 5, 15 meq/L) ilave edilmiştir. Ilk aşamada KOİ/N/P oranı 100:5:0.05 olmuştur. İkinci aşamada, KOİ/N/P oranı 100:5:1' ye yükseltilmiştir. Kararlı halde, çamur hacim indeksini (SVI), viskositeyi, bulanıklığı ve susuzlaştırılabilirliği içeren fizikselözellikler belirlenmiştir. Bunlarla beraber iletkenlikte olduğu gibi hücre dışı polimerik madde (HDP) konsantrasyonu da ölçülmüştür. API kitlerikullanarak bakteriyel tanımlanma başarılmıştır.İlk sette, fosfor yetersizliği ve artan magnesyum iyonu konsantrasyonu, filamentli çamur şişmesine neden olmuştur. Hücredışı polimerik maddelerin (HDP) karbonhidrat içeriği, magnezyum eklenmesiyle önemli ölçüde artmıştır. Sistemin susuzlaştırılabilirliği kötüleşmiş, viskozite düşmüştür. Çamur hacim indeksi (ÇHİ) bütün magnezyum konsantrasyonlarında ciddi çamur şişmesini göstermiştir. Biyokimyasal testleri kullanarak, sistemdeki baskın mikroorganizmalar belirlenmiştir.İkinci aşamada bütün parametreler , sistemin sağlıklı yumaklaşmasını gösterir şekilde iyileşmiştir. Magnezyum iyonu eklenmesiyle HDP'nin hem protein hem de karbohidrat içeriği artmıştır. Sistemin çökebilirliği ve susuzlaştırılabilirliği, değişik magnezyum konsantrasyonlarında yakın değerler elde edilecek şekilde iyileşmiştir. Enterik mikroorganizmalar ve Nocardia ile alakalı Corynebacterium cinsi mikrorganizmalar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The activated sludge process efficiency depends on separation of microbial cells from treated wastewater. Separation can fail due to a number of problems. One of these problems is sludge bulking which is non-settling situation of biomass. Former studies showed that phosphorus deficiency caused filamentous sludge bulking with increasing magnesium ion concentrations. The main objectives of this study are to find out the effect of magnesium ions on sludge properties in phosphorus deficient medium and to determine if there is any bulking. Three different concentrations of magnesium (0.5, 5, 15 meq/L) were added to three bioreactors which contained phosphorus deficient medium. In first set C: N: P ratio was 100:5:0.05. In second set, C:N:P ratio was elevated to 100:5:1. At steady state, physical characteristics including sludge volume index (SVI), viscosity, turbidity and dewaterability were determined. Besides concentration of extracellular polymeric substances (EPS) as well as conductivity was measured. By using API kits, bacterial identification was achieved.In first set phosphorus deficiency and increasing magnesium ion concentration caused filamentous bulking. Carbohydrate content of extracellular polymeric substance significantly increased by magnesium addition. Dewaterability of the system got worse and viscosity decreased. Sludge Volume Index (SVI) indicated severe bulking at all magnesium concentrations. By using biochemical tests microorganisms dominant in the system were determinedIn second set, all of the parameters indicated healthy flocculation. By magnesium addition, EPSp and EPSc increased. Dewaterability and settleability, improved by the presence of phosphorus with close values measured at different magnesiuım concentrations. Nocardia related genera of Corynebacterium and Enteric microorganisms were identified.