Human factors issues of glass cockpit automation
Sayısal kokpit otomasyonunda insan faktörleri sorunları
- Tez No: 269561
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ASATEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, kokpitteki karmaşık mekanik göstergeler dijital olanlarla yer değiştirdi. Bu değişim, sadece görsel bir değişiklik yapmakla kalmamış aynı zamanda kokpitteki kullanım alışkanlıklarını da değiştirmiştir. Kokpit otomasyonu, kokpit tasarım felsefesini bilgi hassaslığı, artırılmış sistem güvenliği, operasyon verimliliği, daha az iş yükü gibi birçok vaatle değiştirmiştir. Ancak, henüz mükemmel tasarıma ulaşılamamıştır. Otomasyon, yenilikler ve kolaylıklar getirdiği gibi insan-makine iletişim ve koordinasyon eksikliği yüzünden, beraberinde bazı ?İnsan Faktörleri? hataları da getirmiştir.Bu çalışmada, kokpit otomasyonunun avantaj ve dezavantajları tartışılacak, ve Türkiye'de otomatik kokpitlerde uçan pilotlarla otomasyonun onları nasıl etkilediğine dair bir araştırma yapılacaktır.Bu çalışmanın asıl amacı pilotların otomasyona karşı tutumlarını göz önünde bulundurarak, mevcut kokpit tasarımlarının modernizasyonlarına ve ileri düzey kokpitlerde yeni tasarım felsefelerinin tasarımına katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
With the advances in technology, clutter of mechanical indicators in the aircraft cockpit is replaced with digital displays. This revolution does not make only visual changes, but also changes the use of the cockpit design. Cockpit automation has changed cockpit design philosophy with many promised benefits such as improvements in the precision, improved system safety, efficiency of operations, less workload etc. However, to achieve perfect design has not been fulfilled yet. Despite providing innovation and easiness, cockpit automation brings about some ?Human Factors? problems because of lack of support of human-machine interaction and cooperation.In this study, advantages and disadvantages of the cockpit automation will be discussed according to a survey that is conducted to pilots who fly with automated cockpits in Turkey about how automation affects them.The main purpose of this study is to contribute to the modifications of current cockpit systems and development of new design philosophy for advanced flight decks by gathering data from pilots' attitudes on cockpit automation philosophy.