Landfill site selection and landfill liner design for Ankara
Ankara katı atık sahası yeri seçimi ve tasarımı
- Tez No: 269562
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada Ankara için uygun atık sahaları belirlenmiştir. Ankara'nın büyüme yön ve miktarları göz önünde bulundurularak Sincan ve Gölbaşı ilçeleri atık sahası yeri seçmek üzere belirlenmiştir. Atik sahası yeri seçiminde coğrafi bilgi sistemleri (CBS) ve çok kriterli karar analizi kullanılmıştır. Atık sahası yeri seçiminde etkin olabilecek kriterler CBS ortamında bir araya getirilmiştir. İkili karsılaştırma ve analitik hiyerarşi yöntemleri kullanılarak her bir kritere bir ağırlık değeri verilmiştir. En iyi alternatifi belirleyebilmek için ise bir ideal nokta yöntemi olan TOPSIS kullanılmış böylece en uygun alternatif tespit edilmiştir.Gölbaşı ve Sincan'da seçilen alanlardan alınan kil numunelerinin jeoteknik özellikleri tespit edilerek ?Ankara Kili?nin dolgu tabakası maddesi olarak kullanıldığı bir atık sahası tasarımı yapılmıştır. Sincan ve Gölbaşı'da seçilen atık sahası için uygun görülen yerlerden alınan kil numuneleri üzerinde yapılan jeoteknik analizler sonucunda elde edilen plastik limit ve plastisite indeks değerleri, kil numunelerinin atık sahası yalıtım malzemesi olarak kullanımının uygun olduğunu göstermiştir. Geçirimsizlik değerleri ise düşen seviyeli geçirimsizlik ve konsolidasyon deneyleri ile tespit edilmiştir. Geçirimsizlik değerleri Sincan ve Gölbaşı numuneleri için sırasıyla 10-10 ve 10-11 m/s seviyesinde tespit edilmiştir. Yapılan bu deneyler sonucunda Ankara kilinin dolgu malzemesi olarak kullanımının uygun olduğu doğrulanmıştır. Atık sahası tasarımınının yapılmasında ve atık sahası hidrolojik sürecinin incelenmesinde HELP ve POLLUTE modeli kullanılmıştır. HELP modeli ile elde edilen tasarım sonuçlarına göre atıkların depolanmasında en iyi performansı, diğer yalıtım sistemleri ile kıyaslandığında, drenaj tabakası içeren jeomembran/sıkıştırılmış kil kompozit alt ve üst yalıtım tabanlarından oluşan çift tabakalı sistem sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main scope of this thesis is to select alternative landfill sites for Ankara based on the growing trends of Ankara towards the Sincan and Gölbaşı municipalities and to eventually select the best alternative. Landfill site selection was carried out utilizing Geographic Information System (GIS) and Multi-Criteria-Decision-Analysis (MCDA). A number of criteria were gathered in a GIS environment. Each criterion was assigned a weight value by applying the Pairwise Comparison Method (PCM). ?The Technique for Order Preference by Similarity to the Ideal Solution (TOPSIS)?, was applied and the best landfill site alternative was determined.The geotechnical properties of the clay samples, obtained from selected locations in Gölbaşı and Sincan were determined in order to design a landfill liner system using compacted ?Ankara Clay? as the liner material. The permeability values for the clay samples were determined by performing falling head tests and consolidation tests. The coefficient of permeability value of the compacted clay was determined to be inthe order of 10-10 m/s for the Gölbaşı samples and 10-11 m/s for the Sincan samples for both of the tests performed. These tests indicated that the native clay was suitable to be utilized as a landfill liner material. The HELP and POLLUTE was employed for the purpose of landfill design and predicting the landfill hydrological processes. The landfill profile with a double lining system composed of geomembrane/compacted clay composite top and bottom liners with a drainage layer was determined to show the best performance amongst the others.