Model theory of derivation spaces
Türev uzaylarının modeller kuramı
  1. Tez No: 269582
  2. Yazar: ÖZCAN KASAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVİD PİERCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Türev uzayları kavramı tanıtılmıştır. İki evrenli bir dil kullanılarak, bu yapıların birincimertebeden teorisi çalışılmıştır. Özel olarak, bu teorinin eşlenebilir olmadığıgösterilmiştir. Dile yüklem simgeleri eklenerek bir bağıntı tanımlanmış, ve karşılıkgelen teorinin eşlenebilir olduğu gösterilmiştir. Teorinin model eşinin tam ve kararsızbir teori olduğu ve niteleyicileri elemediği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the notion of the derivation spaces is introduced. In a suitable two sortedlanguage, the first order theory of these structures is studied. In particular,it is shown that the theory is not companionable. In the last section, the language isexpanded by predicate symbols for a dependence relation. In this language it is shownthat the extension of the corresponding theory has a model companion. It is shownthat the model companion is a complete, unstable theory which does not eliminatequantifiers.