Yüzey aktif maddelerin etkileşimlerinin ve fiziksel özelliklerinin incelenmesi
The investigation of interactions and physical properties of surface active agents
- Tez No: 269595
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİDE AKBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Noniyonik yüzey aktif maddelerin (Triton X-100, Triton X-114, Triton X-405, C12POE10 and C12POE23) sulu çözeltilerinin bulutlanma noktası (B.N.) üzerine tuzların, iyonik yüzey aktif maddelerin (YAM), alkollerin ve katyonik Gemini YAM'lerin etkisi incelendi. B.N. ölçümleri klasik metod olan gözle okumak yerine UV-vis spektrofotometre kullanılarak yapıldı.Noniyonik YAM'lere tuzların ilavesi B.N. azaltmaktadır. B.N. üzerine katyonların etkisi Na+>K+>Ca+2 olarak ve anyonların etkisi PO4-3>SO4-2?CO3-2> F¯>Cl¯>Br¯?NO3¬¬¬¯ olarak bulundu. Noniyonik YAM'lere iyonik YAM'lerin ve kısa zincirli alkollerin ilavesi B.N. arttırmaktadır. B.N.'ndaki bu artışın ilave edilen maddelerin tipine ve hidrofobik zincir uzunluğuna bağlı olduğu gözlendi. Bu tezde kullanılan Gemini YAM'ler, kuaterner amonyum dimerik YAM'ler (m-s-m, s=2 için 10-2-10, 12-2-12 ve 16-2-16 ve m=16 için 16-6-16, 16-8-16 ve 16-10-16) laboratuvarda sentezlendi ve sentezlenen bu YAM'lerin erime sıcaklığı (TE) ve %1'lik çözeltilerinin Krafft sıcaklığı (TK) ölçüldü. Noniyonik YAM Triton X-100'e katyonik Gemini YAM'lerin ilavesinin B.N. üzerine etkisinin tek zincirli iyonik YAM'lerden daha fazla olduğu ve Gemini YAM'lerin alkil zincir uzunluğunun etkisinin bağlayıcı grubun etkisinden daha önemli olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
The effects of salts, ionic surfactants, alcohols and cationic Gemini surfactants on the cloud point (CP) of nonionic surfactants (Triton X-100, Triton X-114, Triton X-405, C12POE10 and C12POE23) in aqueous solutions have been investigated. The measurements of CP temperatures were made using UV-vis spectrophotometer instead of visual observation be classical method.The addition of salts to nonionic surfactants decreases the CP. It has been found that the effects of cations on CP are Na+>K+>Ca+2 and the effects of anions are PO4-3 >SO4-2>F¯>Cl¯>Br¯?NO3¬¬¬¯. The addition of ionic surfactants and the short-chained alcohols increase CP of nonionic surfactants. It has been observed that such CP increase was dependant on the type and hydrophobic chain lenght of the additives. In this thesis the used Gemini surfactants, the quaternary ammonium dimeric surfactants (m-s-m, 10-2-10, 12-2-12 and 16-2-16 for s=2 and 16-6-16, 16-8-16 and 16-10-16 for m=16) have been synthesized in laboratory and the melting temperature, TM, and the Krafft temperature, TK, of 1 wt% aqueous solutions of these synthesized surfactants have been measured. It has been observed that the effect of cationic Gemini surfactants on CP is larger than ionic surfactants with single chain and the effect of alkyl chain length of Gemini surfactant is more important than spacer chain length.