Bazı ilaç etken maddelerinin komplekslerinin sentezi ve bu komplekslerin biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis of complexes of some pharmaceutical active ingredients and investigation of biological activities of these complexes
  1. Tez No: 269596
  2. Yazar: BAYRAM KANİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Özellikle son zamanlarda ilaç hammaddelerinin metal komplekslerin farmakolojik aktiviteleri çok fazla ilgi uyandırmaktadır. Karvedilol son yıllarda tıpta antihipertansif olarak kullanılmaktıdır. Buna ek olarak bir ß-blokör olan karvedilol aynı zamanda antioksidan özelliğine sahiptir Bu çalışmada, ilaç etken maddesi karvedilol potansiyel azot donor atomlara sahip olması nedeniyle ligant olarak kullanılmıştır. Bu ligantın Cu2+, Zn2+, Mn2+ ve Ni2+ tuzlarıyla kompleksleri elde edilmiştir. Elde edilen komplekslerin yapıları IR, atomik absorbsiyon, termogravimetrik, molar iletkenlik ve magnetic sussebilite ölçümleriyle açıklanmıştır.Levocetirizin (Levocetirizin di hidroklorür) üçüncü jenerasyon antihistaminik bir maddedir. Levocetirizinin bakır(II), mangan (II) ve çinko (II) kompleksleri hazırlanmıştır. Bileşiklerin yapıları da IR, atomik absorbsiyon, termogravimetrik, molar iletkenlik ve magnetic sussebilite ölçümleriyle açıklanmıştır.Sentezlenen bütün metal komplekslerinin antibakteriyal ve antifungal etkileri araştırılmıştır. İnvitro tesler sonucunda karvedilol ve levocetirizinin metal kompleksleri, ligantlara göre Staphylococcus aureus, Escherichia coli ve Candida albican'a karşı daha güçlü bir aktiviteye sahip oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The pharmacoogical activity of metal complexes of the drug agents has been a subjet of great interest recently. Carvedilol, an antihypertensive agent, has been in ckinical use for several years. In additions to its function as a ? -blocker, has been shown to act as an antioxidant. In this study, the drug agent, carvedilol which has got potantial nitrogen donor atoms was used as a ligand. Complexes of this ligand with Cu2+, Zn2+, Mn2+ and Ni2+ salts were prepared. Their structures were also explained on the basis of elemental analyses, IR, atomic absorption determination, thermogravimetric measurements, magnetic susceptibility and molar conductivity.Levocetirizine (as levocetirizine dihydrochloride) is a third-generation antihistamine. Three copper(II), manganes (II) and zinc (II) complexes of levocetirizine have been prepared. The compounds were characterized by IR, atomic absorption determination, thermogravimetric measurements, magnetic susceptibility and molar conductivity. In allof the complexes, the drug ligand, levocetirizine was coordinated through twocarbonyl oxygen atoms.All the newly synthesized complexes coordinated with the metals were screened for their antibacterial effect. In vitro tests of susceptibility to all these metal complexes showed stronger activity than that of carvedilol and levocetirizine against Staphylococcus aureus, Escherichia coli and Candida albicans.