İyonik ve noniyonik surfaktant karışımlarının fizikokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the physicochemical properties of the ionic and nonionic surfactant mixtures
- Tez No: 269603
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALİHA SİDİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bir katyonik surfaktant olan Setil trimetilamonyumbromür ile noniyonik surfaktant olan Tween 20, 40 ve 60 surfaktantlarının saf halleri ve bu surfaktantların karıştırılması ile oluşturulan sistemlerdeki etkileşimler tensiyometrik ve konduktometrik yöntemle araştırıldı. Ayrıca bu sistemlerin incelenen yüzey ve iletkenlik özellikleri üzerine sıcaklığın etkisi gözlendi.Bu tezde Setil trimetilamonyumbromür ile Tween 20, 40 ve 60 surfaktantlarının saf halleri ve CTAB/Tween20, CTAB/Tween40 ve CTAB/Tween60 karışık katyonik-noniyonik surfaktant sistemlerinin farklı sıcaklıklardaki konsantrasyon değişimiyle yüzey gerilimleri ve iletkenlikleri ölçülerek kritik misel konsantrasyonu (kmk) değerleri bulundu. Yüzey özellikleri üzerine karışımdaki surfaktant miktarının değiştirilmesi ile meydana gelen değişiklikler belirlendi. Bu sistemlerin kritik misel konsantrasyonu üzerine sıcaklığın etkisi araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Interactions in the systems obtained by mixing of pure forms of the surfactants Tween 20, 40 and 60 and these surfactants with CTAB, a cationic surfactant studied by the tensiometric and conductometric methods was observed. In addition, effect of the temperature on the surface and conductometric properties for these systems was observed.In this thesis, pure states of nonionic surfactants Tween 20, 40 and 60 surfactants with cationic surfactant CTAB and with concentration change at different temperatures of CTAB/Tween 20, CTAB/Tween 40 and CTAB/Tween 60 mixing cationic nonionic surfactant systems by measuring surface tension and conductivity were found critic micel concentration. Changes composed with changed surfactant amount in mixing of surface properties were determined.