Katyonik gemini surfaktantlar; C.I. reactive red 180 ve surfaktantlarla olan etkileşimleri
Cationic gemini surfactants; the interactions with C.I.reactive red180 and surfactants
- Tez No: 269607
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİDE AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizikokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada laboratuvarımızda sentezlenen farklı alkil gruplu m-2-m (m=10, 12) ve farklı bağlayıcı gruplu 16-s-16 (s=2, 6, 10, Ar(8)) alkanedil -?-?-bis (alkildimetil amonyum bromür) tipi gemini surfaktantlar karakterize edildi. Bu surfaktantların ve bu çalışmada kullanılan diğer monomerik katyonik surfaktantlar DTAB ve CTAB' nin, noniyonik surfaktantlar Triton-X ve Brij-35' in kritik misel konsantrasyonları (KMK), misel iyonlaşma dereceleri (?) ve miselleşme Gibb's serbest enerjileri ( ) iletkenlik ölçümlerinden tayin edildi. Gemini surfaktantlar için bulunan KMK değerleri incelendiğinde hidrofobik alkil zincir uzunluğunun etkisinin bağlayıcı gruptan daha önemli olduğu görüldü.C.I. Reactive Red 180 boyarmaddesi tanındıktan sonra katyonik gemini surfaktant çözeltileriyle olan sistemlerdeki etkileşimleri konduktometrik ve spektrofotometrik olarak incelendi. Anyonik boya sabit 10-4 M konsantrasyonda tutulurken katyonik surfaktantlar ise KMK değerinin altında ve üzerindeki konsantrasyonlarda alınarak oluşturulan karışımların konduktometrik ve spektrofotometrik analizleri yapıldı.16-s-16 (s=2, 6, 10, Ar(8)) tipi katyonik gemini surfaktantların CTAB ile etkileşimi konduktometrik yöntemle incelendi ve bulunan KMK değerleri Rubingh's teorisine göre incelendiğinde ß etkileşim parametresinin ideal hale oldukça yakın olduğu bulundu. Ayrıca 12-2-12 ve 16-2-16 tipi katyonik gemini surfaktantlar ile Triton X-100 ve Brij-35'in etkişimi incelenerek ideal halden sapmalar gözlendi ve ß etkileşim parametresi yorumlandı. İdeal hale en yakın durum olarak Brij-35 ile daha hidrofobik olan 16-2-16' nın karışımı bulundu (ß=0.087).
Özet (Çeviri)
In this study, gemini surfactants of the type alkyl-edilyl-?-?-bis (alkyldimethyl ammonium bromide) with different alkyl group m-2-m (m=10, 12) and with different spacer group 16-s-16 (s=2, 6, 10, Ar(8)) which synthsized in our laboratory have been characterized. The critical micelle concentration (CMC), micelle ionization degree (?) and Gibbs free energy of micellization ( ) of these surfactants and also used in this study the other monomeric cationic surfactants DTAB and CTAB, nonionic surfactants Triton-X ve Brij-35 have been determined by means of conductivity measurements. When the CMC values found for cationic gemini surfactants examined it was seen that the effect of hydrophobic alkyl chain lenght is more important than spacer group.Firstly, C.I. Reactive Red 180 dyestuffs is characterized and then its interactions with cationic gemini surfactant solutions have been investigated conductometrically & spectrophotometrically. As the anionic dye is containing a fixed concentration 10-4 M also cationic surfactants were taken at below and above concentration of CMC values and the conductometric & spectrophotometric analysis of prepared mixtures are made.The interactions with the type of 16-s-16 (s=2, 6, 10, Ar(8)) cationic gemini surfactants and CTAB have been investigated by conductometric method . When the found CMC values have been examined according to Rubingh?s theory it found that interaction parameter ß is close to ideal state. Futhermore the interactions of 12-2-12 and 16-2-16 type gemini surfactants with Triton X-100 and Brij-35 have been examined, deviation from the ideal state observed and ß interaction parameter has been interpreted. The closest state to ideal state has been found as mixture of Brij 35 with more hydrophobic 16-2-16 (ß=0.087).