Lazer alanları altında kuantum kuyusu içindeki yabancı atomun incelenmesi
Investigation of a impurity in a quantum well under laser fields
- Tez No: 269606
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞABAN AKTAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Trakya Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada günümüz opto elektronik teknolojisinde önemli yer tutan lazerlerin kuantum kuyularına etkisi incelenmiştir. GaAs/AlxGa1-xAs kuantum kuyusu temel olarak alınmıştır. Bu çalışmadaki hesaplamalar sonlu farklar metodu ile yapılmıştır.Birinci bölümde sonlu farklar metodunun kuantum kuyularına uygulanması anlatılmıştır. Simetrik sonlu kuantum kuyusu sonlu farklar metodu ve analitik yöntemle çözülmüştür. İki metot arasında karşılaştırma yapılmıştır. Sonra sonlu kuantum kuyusuna hapsedilen yabancı atom incelenmiştir.İkinci bölümde Schrödinger denklemine lazer alan etkisi katılarak nasıl çözüldüğü gösterilmiştir.Son kısımda lazer alanının değişik potansiyel profiline sahip kuantum kuyuları üzerindeki etkisine bakılmıştır. Sonra bu kuyulara yabancı atom eklenerek bağlanma enerjisinin nasıl değiştiği gözlenmiştir. Bulduğumuz sonuçların literatürdeki sonuçlar ile uyum gösterdiği görülmüştür. Bu tezdeki programlar FORTRAN dili ile bizim tarafımızdan yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of lasers, which are important in the field of opto-electronics technology today, was investigated to see its impact on quantum wells. GaAs/AlxGa1-xAs quantum well was taken as the starting point. The calculations in this study were done with finite different method.In the first chapter, how the finite different method was applied in quantum wells was explained.The symmetrical finite quantum well was solved using both the finite different method and analytic methods. The comparison was made between these methods.Then the impurity held in the finite quantum well was investigated.In the second chapter, how laser field effect was included in Schödinger equation and how it was solved were described.In the final chapter, the effects of the laser on the quantum wells with different potential profiles were investigated. Then these wells were added impurity to investigate how binding energy changed. It was observed that our results are in good agreement with the previous studies in literature.The programs in this thesis were written using FORTRAN language by us.