Ayçiçek, mısır ve kanola tohumlarından yağ ekstraksiyonu üzerine kuvvetli elektrolitlerin etkisi
Effect of strong electrolytes on oil extraction from sunflower, corn and canola seeds
  1. Tez No: 269611
  2. Yazar: SERHAT ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TOPALLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizikokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada 60°C'de önce sadece heksan ile yapılan yağ ekstaksiyonunda ayçiçek tohumlarından %45, kanola tohumlarından %35 ve mısır tohumlarından ise %4 oranında yağ elde edildi ve daha sonra 100 mL heksan ve 100 mL sulu kuvvetli elektrolit çözeltisi kullanarak, heksan ile birlikte değişik elektrolit konsantrasyonlarında yapılan ayçiçek tohumlarının ekstraksiyonlarında, yağ verimleri, 0.5 M HCl ile en fazla %30, 1.5 M H2SO4 ile ise en fazla %40; 0.1 M NaOH ile %25, 0.05 M Ca(OH)2 ile %20; 1.0 M NaCl ile %30, 0.6 M Na2SO4 ile %25 ve 0.5 M CaCl2 ile %10 olarak elde edildi.Kanola tohumlarından yağ verimleri, 0.8 M HCl ile en fazla %30, 1.0 M H2SO4 ile en fazla %38; 1.5 M NaOH ile %22.5; 0.6 M Ca(OH)2 ile %9.3; 1.0 M NaCl ile %22; 0.6 M Na2SO4 ile %20 ve 0.5 M CaCl2 ile %15 olarak elde edildi.Mısır tohumlarından yağ verimleri, 1.0 M HCl ile en fazla %4.3; 1.2 M H2SO4 ile en fazla %5.0; 1.0 M NaOH ile %3.9; 0.7 M Ca(OH)2 ile %2.9; 0.5 M NaCl ile %3.2; 0.6 M Na2SO4 ile 0.6 %2.9 ve 0.8 M CaCl2 ile %2.2 olarak elde edildi.Bütün bu sonuçlara göre, yağlı tohumlardan yağ ekstraksiyonu için, sulu kuvvetli elektrolitler arasında H2SO4 en yüksek yağ verimini verdi. Böylece, yağ endüstrisinde, özellikle yağ ekstraksiyonunda, sadece heksan kullanarak elde edilen yağ veriminin, heksan ile birlikte aynı oranda 1.5 M H2SO4 sayesinde de elde edilebileceği önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study firstly, 45% oil from the sunflower seeds, 35% from the canola seeds and 4% from the corn seeds were obtained in oil extraction carried out only with hexane at 60°C and then oil yields were obtained as maximum 30% with 0.5 M HCl and 40% in 1.5 M with H2SO4; 25% with 0.1 M NaOH and 20% with 0.05 M Ca(OH)2; 30% with 1.0 M NaCl, 25% with 0.6 M Na2SO4 and 10% with 0.5 M CaCl2 using 100 mL of hexane and 100 mL of aqueous strong electrolyte solution, in the extractions of the sunflower seeds carried out at different electrolyte concentrations together with hexane.Oil yields were obtained as maximum 30% with 0.8 M HCl and 38% in 1.0 M with H2SO4; 22.5% with 1.5 M NaOH and 9.3% with 0.6 M Ca(OH)2; 22% with 1.0 M NaCl, 20% with 0.6 M Na2SO4 and 15% with 0.5 M CaCl2 from the canola seeds.Oil yields were obtained as maximum 4.3% with 1.0 M HCl and 5% in 1.2 M with H2SO4; 3.9% with 1.0 M NaOH and 2.9% with 0.7 M Ca(OH)2; 3.2% with 0.5 M NaCl, 2.9% with 0.6 M Na2SO4 and 2.2% with 0.8 M CaCl2 from the corn seeds.According to these results, H2SO4 gave highest oil yield among the aqueous strong electrolytes for oil extraction from the seeds. Thus, it can be proposed that oil yield obtained by using only hexane will be also obtained in the same ratio together with hexane by means of aqueous 1.5 M H2SO4 especially in the oil extraction for oil industry.