Türkiye'de bitkisel yağ sanayinde dahilde işleme rejiminin (DİR) uygulanabilirliği ve etkilerinin belirlenmesi
Vegetable oik industry in Turkey inward processing rejime determination of applicability and effect
- Tez No: 380339
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLŞAT BOZDOĞAN KONUŞKAN, YRD. DOÇ. DR. OĞUZ PARLAKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, ülkemizde bitkisel yağ (ayçiçek, soya, kanola, mısır) üretimi ve dış ticareti yapan işletmelerde dahilde işleme rejiminin uygulanabilirliği ve etkilerinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla 26 bitkisel yağ işletmesine yüz yüze ve/veya posta yoluyla anket çalışması uygulanmıştır. Anket çalışmasının yanında yağlı tohum ve bitkisel yağlara ait üretim, ihracat ve ithalat verileri yardımcı veri olarak kullanılmıştır. Ankete katılan 25 işletmenin (%96) dahilde işleme rejiminden faydalandığı belirlenmiştir. Dahilde işleme rejiminin uygulanmasıyla birlikte işletmelerin hammaddeyi kolay ve ucuz temin eder olduğu, kapasite kullanım oranının arttığı, pazar payı ve ihracat değerlerinin arttığı belirlenmiştir. Ayrıca, bitkisel yağ sanayindeki önemli gider kalemlerinden biri hammadde olup, en önemli sorunların hammaddenin kalite ve miktarındaki yetersizlik ve girdi fiyatlarındaki yükseklik olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, in our country, vegetable oil (sunflower, soybean, canola, maize) production and foreign trade, which are realized and applicability of the inward processing regime has been conducted to investigate the effects of enterprise. For this purpose, 26 vegetable oil business face to face and/or via posta mail of the survey was carried out. Besides of the survey related to oilseed and vegetable oil production, export and import figures were used as auxiliary data. The twenty-five enterprises (%96) surveyed was determined to benefit from inward processing regime. Inward processing regime in the vegetable oil industry easy and cheap supply of raw materials, increasing the rate of capacity utilization, market share and exports as well as the positive impact was determined to be of significant benefit. In addition, one of the significant expense items in the vegetable oil industry raw materials and the most important problems and deficiencies in the quality and quantity of the raw material is the high price of inputs have been identified.