Yoğuşmalı kombi teknolojilerinin çevresel, ekonomik kazanımları ve yeni hedefler
Condensing boiler technology environmental, economic recovery and new targets
- Tez No: 269610
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Türkiye'nin doğalgaz tüketim oranları ve Dünya da ki enerji politikaları inceledi. Bu konuda gelecekte çevresel zorunluluklar sebebi ile yapılan düzenlemeler ve protokoller araştırıldı. Yoğuşma teknolojisine sahip bir kombinin doğalgazı yakarken üst ısıl değerden nasıl yararlandığı teorik olarak hesaplandı. Bu hesaplamalar sonucunda ortaya çıkan kullanım şekilleri ve bu kullanım şekillerinin oluşturduğu emisyon farklılıkları deneysel olarak ölçtüldü. Yoğuşma teknolojisi içerisinde geliştirilen ön karışımlı brülör uygulamasınin yanma verimine etkisi deneysel olarak incelendi. Çevresel ve ekonomik olarak yoğuşma teknolojisinin konutlarda ısınma ve sıcak kullanım suyu elde etmek için zorunlu bir teknoloji olduğu ve bu durumun tüketiciler tarafından tercih edilme oranlarını göstermek için Türkiye kombi pazarında son on yıl içerisinde kullanılan teknolojilerin değişimi sayısal olarak gösterildi. Tüketicinin bilinçlenmesi sonucunda bu eğilimin Ülke ekonomisine ve çevreye olan katkılarıda dikkate alındığında ulusal bir politika olarak desteklenmesi gereken bir gelişme olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
I examined natural gas consumption rates in Turkey and global energy policies. I also analysed regulations and protocols prepared due to environmental obligations. I realised a theoretical calculation on the usage of upper thermal value by a condensing boiler while burning the natural gas. I realized experimental calculations regarding emission differences created by different usage types arisen from these theoretical calculations. I experimentally analysed the effect of the pre-mixed burner application which is developed in condensation technology, on burning efficiency. I came to the conclusion that, condensation technology is a requisite for heating and hot water fpr domestic usage, both in terms of environment and economic concerns. In the scope of this conclusion, I calculated the economic profit of a renewal policy in the Turkish boiler market.