The Impact of television upon political life
  1. Tez No: 26963
  2. Yazar: EMİR TURAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİM KEMAL ÖKE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 487
Özet
ÖZET Konumuz, Edirne İli, Uzunköprü İlçesi'ne bağlı Yeniköy Köyü'ndeki Bektaşi Müziğinin incelenmesi ile il gilidir. Şimdiye kadar bu yörede akademik bir çalış - manın yapılmayışı bizim konuyu seçmemize neden oldu. Amacımız, kendi kültürümüzün bir parçası ve dini müziğimize ait olan Bektaşi Nefes ' lerinden Yeniköy'de derlediklerimizi incelemek, geçmişte kökü tarihin derin liklerine inen bu müziği tamamen objektif bir görüş le, tüm açıklığıyla ortaya koymaktır. Yöreye gidilerek yapılmış olan derlemeler, melo dik, ritmik ve söz unsuru açısından incelenmiştir. Bu incelemede, biçim analizi; gözlem, derleme, konuşma, kü tüphane ve kaset çalışmaları yardımıyla gerçekleştiril miştir. Nefeslerin, edebi zenginliğine karşın, aynı ölçü de melodik zenginliği taşımadığı gözlemlenmiştir. Ancak o dönemdeki amacın, insanlara edebi yolla bazı fikir ve düşünceleri sunmak olduğu kanaatine varılmıştır. -IV-
Özet (Çeviri)
- SUMMARY - The main dinstictive characteristics of the humanbeing is his social existence. Because of this characteristic the humanbeing is continously in communication with different kinds of social institutions.One of them is religion. The beliefs of humanbeings concerning religion differs in many ways. This exists in our society similar to the western societies. Shiite, Sunnite, Dervishes of the Bektashi, Dervishes of the Haydari are the examples of these varieties. Our country with its historical origin is one of the oldest countries. In addition it has a rich social structure consisting of communities having different kinds beliefs. In our opinion, to let the cultural values to disappear, is equal to let the nation to ruin. Music is also a factor which forms cultural values.Because of this reason, we have assumed to deal with a subject which has never been researched in the subject of the music in Yeniköy (Trakya) as our personal obligation. Religion is one of the institutions which forms the social structures of the societies and carry out different beliefs in itself. In our society being majorly Muslim, minorities also exist. Like Greeks, Armenians, Jews.But at a religious - v -