Web tabanlı metin mühendisliği mimarisi (GOTA)
Online text engineering architecture (GOTA)
  1. Tez No: 269658
  2. Yazar: MEHMET AKİF ÇAKAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR YILMAZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Metin mühendisliği alanında günümüze kadar birçok araştırma yapılmış ve yapılan araştırmalar doğrultusunda uygulamalar geliştirilmiştir. Fakat geliştirilen uygulamaların küçük bir kısmı gelişim evresini sürdürebilmiştir. Bu durumun nedenini sorgulayan çalışmalarda, uygulamaların mimari açıdan eksikliklerinin yanı sıra yazılım kalite ilkelerinin önemi (Clarke, 1996) vurgulanmaktadır.Bu çalışma metin mühendisliği alanında yeni bir web tabanlı mimari yaklaşım sunmayı amaçlamaktadır. Hedeflenen mimari yeni bir doğal dil işleme modeli önermek yerine, kendini günümüzde kabul görmüş GATE, OpenNLP, LingPipe gibi araçların birikimleri üzerine konumlandırmaktadır. Bu şekilde DDİ alanında sistem mühendisliği, arayüz mühendisliği ve güvenilirlik mühendisliği gibi alanların kazanımları dikkate alınarak yazılım kalite kriterleri açısından da başarılı bir mimari ortaya koyulması hedeflenmektedir. Ortaya koyulan mimariye dayalı olarak geliştirilen sistem üzerinde yapılan testlerle sistemin kararlılığı ve güvenilirliği sınanmış ve kalite testlerinde başarılı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Many researches have been made in text engineering field until today and tools have been developed in line with these researches. However; very few of the developed tools managed to resume its development stage and provided opportunities that enabled to benefit directly from research outputs. Why software quality criteria?s matter is emphasized in a study (Clarke, 1996) that questions the reason of this situation.This study aims to offer a new architectural approach in text engineering field. The aimed architecture positions itself on build-up of accepted tools such as GATE, OpenNLP, LingPipe rather than offering a new natural language processing model. In this manner it is aimed to introduce an architecture which is also successful in terms of software quality metrics by taking principles of fields such as system engineering in NLP field and one of its sub-disciplines interface engineering, and principles of reliability engineering into consideration. It has been observed that a gain was achieved in the system developed on the basis of introduced architecture in terms of many software quality metrics as the result of measurements performed.