Eksenel ve teğetsel akım indükleme faktörü değerlerinin rüzgar türbin performansına etkilerinin incelenmesi
Examination of the effects of axial and tangential flow induction factor values on wind turbine performance
- Tez No: 269664
- Danışmanlar: DR. M. ZİYA SÖĞÜT, PROF. DR. T. HİKMET KARAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada rüzgâr türbinlerinde güç katsayısını, dolayısıyla enerji verimliliğini etkileyen temel parametreler incelenmiştir. Rüzgâr türbinlerinde rüzgâr hızının değişimini ifade eden eksenel ve teğetsel akım indükleme faktörü değerlerinin, rotor torku üzerindeki etkileri araştırılmıştır.Rüzgâr türbinlerinde kullanılan kanat profillerinin tasarım açısından uygunluğu, eksenel ve teğetsel indükleme katsayılarını etkilediğinden, bu değerler türbin rotorlarının enerji verimliliği açısından kritik parametreler olarak değerlendirilebilir.Yapılan çalışmada, model bir rüzgâr türbini için bilinen güç katsayısı değerleri kullanılarak, rüzgâr türbininin minimum enerji kayıplarının gerçekleştiği koşullarda işletildiği kabulu ile eksenel ve teğetsel akım indükleme faktörü katsayıları için ortalama değerler bulunmuştur. Bu değerler yardımıyla, seçilen çeşitli uç-hız oranı büyüklükleri için tork değerleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; power coefficients of wind turbines are analysed. In other words, main factors that effect energy efficiency are examined. The effects of axial and tangential flow induction factor values that show the rate of change in wind velocity are examined for rotor torque.Proper design and selection of airfoils for wind turbines effects axial and tangential induction factors. As a result, these values are evaluated as critical factors for energy efficiency of wind turbine rotors.For a model wind turbine, by using known power coefficient values, average values of axial and tangential flow induction factors are obtained with the assumption of minimum energy loss for wind turbine. With the help of these values, rotor torque is calculated for some chosen tip-speed ratios.