Dipirido[3,2-a:2',3'-c]fenazin ile platin(II) ve altın(III) komplekslerinin antiproliferatif ve sitotoksik etkilerinin in vitro araştırılması
In vitro investigation of antiproliferative and cytotoxic effects of platinum(II) and gold(III) complexes with dipyrido[3,2-a:2',3'-c]phenazine
  1. Tez No: 269663
  2. Yazar: AYŞE KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE TANSU KOPARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Metal kompleksler ve organometalik bileşikler, kanser biliminde önemli gelişmeler sağlamıştır. Bu gelişmeler, onaylanmış ilk örnek metal olan cisplatinin başarısıyla başlamıştır. Son zamanlarda altın(III) ve platin(II) ile yapılan metal kompleksleri kanser tedavisi için önemli araştırma konusu olmuştur.Bu tezde, pozitif kontrol madde cisplatin, dipirido[3,2-a:2',3'c] fenazin ligandı, dipirido[3,2-a:2',3'-c]fenazin-platin(II) ([Pt(dppz)Cl2]) kompleksi ve dipirido[3,2-a:2',3'-c]fenazin-altın(III) ([Au(dppz)Cl2]Cl) kompleksinin, antiproliferatif ve sitotoksik etkileri, MTT (3[4,5-dimetiltiyazol2-yl]-2,5-difeniltetrazolyum bromid) deneyi ile h-ras onkogeni transforme edilmiş sıçan embriyo fibroblast hücreleri (5RP7) kullanılarak araştırılmıştır.Cisplatin, dipiridofenazin ligandı ve metal türevlerinin apoptozis üzerine etkileri, sitotoksik bir dozda DAPI boyama ile fluoresan mikroskobunda 5RP7 hücresi üzerinde araştırılmıştır. Test maddeleri 5RP7 hücreleri üzerinde apoptotik etkiler sağlamıştır.Dipirido[3,2-a:2',3'c] fenazin ligand, her iki gün sonunda cisplatinden daha sitotoksik olarak belirlenmiştir. Dipirido[3,2-a:2',3'-c]fenazin-altın(III) ([Au(dppz)Cl2]Cl) kompleksi ve dipirido[3,2-a:2',3'-c]fenazin-platin(II) ([Pt(dppz)Cl2]) kompleksi ilk gün sonunda cisplatinden daha sitotoksiktir. Ancak ikinci gün sonunda cisplatin her iki maddeden daha sitotoksik olarak belirlenmiştir. Her bir maddemiz cisplatine alternatif kemoterapötikler olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Metal complexes and organometallic compounds have been gaining growing importance in oncology. This improvements have starten with achievement of prototipic metal cisplatin. Recently, gold(III) and platinum(II) metal complexes have been important research subject for cancer treatment.In this thesis, antiproliferative and cytotoxic effects of positive control substance cisplatin, dipyrido[3,2-a:2?,3?c]phenazine ligand, dipyrido[3,2-a:2?,3?c] phenazine-platinum(II) ([Pt(dppz)Cl2]) complex and dipyrido[3,2-a:2?,3?c] phenazine-gold(III) ([Au(dppz)Cl2]Cl) complex was investigated with MTT (3-[4,5-dimethylthiazol-2-yl]-2,5-diphenyltetrazolium bromide) assay with using rat embryo fibroblast cell line (5RP7) that transformed h-ras oncogene.Effects of cisplatin, dipyridophenazine ligand and metal derivatives on apoptosis were investigated on 5RP7 cell lines with DAPI staining in a cytotoxic dose at fluorescence microscopy. Test substances have provided apoptotic effects on 5RP7 cells.Dipyrido[3,2-a:2?,3?c]phenazine ligand was determined as more cytotoxic than cisplatin at last both days. Dipyrido[3,2-a:2?,3?c] phenazine-platinum(II) ([Pt(dppz)Cl2]) and dipyrido[3,2-a:2?,3?c] phenazine-gold(III) ([Au(dppz)Cl2]Cl) complexes was more cytotoxic than cisplatin at last first day. But cisplatin was determined as more cytotoxic than both substance at last latter day. Each our substance can be used as alternative chemotherapeutics to cisplatin.