Halofilik arkea ve bakteria identifikasyonunda Fourier Transfrom-Infrared Spektroskopisi (FT-IR) kullanımı
Using Fourier Transform-Infrared Spectroscopy (FT-IR) in identification of Halophilic archaea and bacteria
- Tez No: 269669
- Danışmanlar: PROF. DR. KIYMET GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada halofilik prokaryotların FT-IR(Fourier Transform İnfrared Spektroskopisi) ile identifikasyonu amaçlanmıştır. Farklı besiyerleri kullanılarak 12 adet halofilik bakterinin FT-IR ile analizi yapılmıştır. Bu mikroorganizmalardan 8 tanesi Arkea domaini, 4 tanesi ise Bakteria domaini üyesidir. Ayrıca İzmir Çamaltı Tuzlasından izole edilen 6 Bakteria ve 9 Arkea domain üyesi bakterininde FT-IR profilleri çıkarılmıştır. FT-IR analizi sonrası elde edilen spektrumlar SPSS istatistik programı kullanılarak Hiyerarşik Küme Analizi yöntemi yardımıyla karşılaştırılmış ve incelenen örneklerin Arkea ve Bakteria domain olarak iki ayrı küme oluşturdukları gözlenmiştir. Çalışmada kulanılan Bakteria domain üyeleri; Chromahalobacter salexigens, Halomonas elongata, Pseudomonas halophila, Salinibacter ruber'in bir kümede, Arkea domaini üyelerinden Haloferax mediterranei,Halococcus dombrowskii, Haloarcula hispanica, Haloarcula marismortui, Haloarcula argentinensis, Halorubrum xinjiangense, Haloarcula mukohatei, Haloferax alexandrines'un ise diğer bir kümede toplandığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, identification of halophilic procaryotes by using FT-IR(Fourier Transform Infrared Spectroscopy) was aimed. Twelve different halophilic microorganisms were analyzed with FT-IR by using different media. Eight species from this microorganisms belong to arkea domain and four of them belong to bacteria domain. Also 6 Bacteria and 9 Arkea species FT-IR profiles were taken which were isolated from İzmir Çamaltı Saltern. The spectra obtained after FT-IR analyses was compared using SPSS statistics programme; Hierarchical Cluster Analysis, and two cluster was obtained contains two different groups of organisms Arkea and Bacteria. It was observes that Bacteria domain members Chromahalobacter salexigens, Halomonas elongata, Pseudomonas halophila, Salinibacter ruber congregated in one cluster and the Arkea members Haloferax mediterranei, Halococcus dombrowskii, Haloarcula hispanica, Haloarcula marismortui, Haloarcula argentinensis, Halorubrum xinjiangense, Haloarcula mukohatei, Haloferax alexandrines congregated in another cluster.