Polisakkarit üreten ekstremofillerin belirlenmesi ve ekzopolisakkarit üretimi
Identification of polysaccharide-producing extremophiles and exopolysaccharide production
- Tez No: 185238
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EBRU TOKSOY ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya Mühendisliği, Biochemistry, Chemical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZETPOLİSAKKARİ ÜRETEN EKSTREMOFİT LLERİNBELİRLENMESİVE EKZOPOLİSAKKARİ ÜRETİT MİMikrobiyal polisakkaritlerin değ ikiş endüstriyel alanlardaki yaygınkullanımlarıgöz önüne alınarak, farklıözelliklere sahip ekzopolisakkaritlerinbelirlenmesi amacıile İzmir ÇamaltıTuzlası'ndan izole edilmişve yüksek tuzkonsantrasyonlarında üreme kabiliyeti gösteren halofilik bakteri ve arkeaizolatları n ekzopolisakkarit (EPS) üretim kapasiteleri araşrı şr. Aynını tılmıtı zamanda,izolatları moleküler tanın lamaların ilk aşnı amasıolarak, 16S rDNA bölgeleri PCRaltı şyöntemi ile çoğ lmıve ABI 310 cihazıkullanılarak rDNA bölgelerinin DNA dizianalizi yapı şr.lmıtıHalofilik bakteri izolatları n kompleks ve minimal besi yeri ortamını ndakiı rıbüyüme ve EPS üretim kapasitelerinin karş tılmasılaş sonucu, MÜ6 izolatı n en iyinıüretici olduğ belirlenmiş Mikroorganizmaları büyüme ve EPS verimlerininu tir. nıarttılmasırı amacı minimal besi yerinin içerdiğ karbon kaynağ pepton ve tuzile i ,ıolarak peptonun büyüme vekonsantrasyonlarıoptimize edilmiş Azot kaynağtir.ekzopolisakkarit üretimi üzerine etkisi karbon kaynağ olarak sükrozun kullanı ğı ldııminimal besi yerinde araşrı şve optimum pepton konsantrasyonunun â°0.5tılmııolduğ belirlenmiş 2.5M(%15) NaCl konsantrasyonunun ve karbon kaynağu tir.olarak glukoz ve laktozun kullanı nı halofilik bakteri izolatları n büyümesi velması n nıEPS üretim verimlerinin arttılması sı gerekli olduğ karar verilmişrı açından una tir.Arkea izolatları n ise Brown ve Haloarcula besi yeri ortamları ve 37ºCnı ndası ktaki büyüme ve EPS üretimleri araşrı şr.ve 39ºC olmak üzere iki farklı caklı tılmıtıİzolatlar, katıbesi yeri ortamı koloni oluşnda tururken, sı ortamdaki büyümelerivıfarklık göstermiş BG5 izolatılı tir. bütün koşullarda büyümüş Ancak Brown besitür.yerinde BG13 izolatıiçin uygun sı k 39ºC iken BG1 ve BG6 izolatları ikicaklı hersı kta ve sı besi yeri ortamı da büyüme göstermemiş Arkea izolatları ncaklı vı nda tir. nıEPS üretimlerinin daha uzun bir süreçte analiz edilmesinin gerekliliğ anlaş şr.ı tıi lmıHaziran, 2006 Bahar GÜRLEYENDAĞ
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIDENTIFICATION OF POLYSACCHARIDE-PRODUCINGEXTREMOPHILES AND EXOPOLYSACCHARIDEPRODUCTIONConsidering the widespread use of microbial polysaccharides in variousindustrial applications, halophilic bacteria and archaea isolated from ÇamaltıSalternArea in İzmir, Turkey were screened for their polysaccharide-producing abilitieswith the aim of finding exopolysaccharides (EPS) with novel and valuableproperties. To initiate the molecular identification studies, the DNA sequence of thePCR amplified 16S rDNA region of the isolates were determined using ABI 310Automated DNA Sequencer.Growth and EPS production capacities of the halophilic bacterial isolateswere compared in both complex and minimal media and MÜ6 was identified as thebest EPS producer strain. To improve the growth and EPS production yields, thepeptone and salt concentrations as well as the carbon source within the minimalmedium was optimized. Effect of peptone as nitrogen source on both growth andEPS yields was analyzed in minimal media with sucrose as carbon source and â°0.5was found to be the optimum peptone concentration. A salinity level of 2.5M(15%)NaCl and use of both glucose and lactose as carbon sources were found to benecessary for optimum yields.Archaeal isolates, on the other hand, were analyzed for their growth and EPSproduction abilities in both Brown and Haloarcula Complex media at temperatures of37ºC and 39ºC. All archaeal isolates formed colonies on solid agar plates, however,they showed different growth characteristics in liquid media. Isolate BG5 did growunder all conditions. Whereas BG13 showed good growth only in Brown medium at39ºC, BG1 and BG6 failed to grow under all conditions in liquid media. Prolongedfermentation periods were determined to be essential for analyzing the EPSproduction of archaeal isolates.June, 2006 Bahar GÜRLEYENDAĞ