Pazarlamada marka ve dayanıklı tüketim mallarında markanın tüketici tercihine etkisi
  1. Tez No: 26967
  2. Yazar: İSMAİL TUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL TENEKECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Ürünün somut unsurlarından birisi olan marka, bir satıcı ya da satıcılar grubunca satışa sunulan mal ve hizmetleri tanımaya ve farklılaştırmaya yarayan bir ad, deyim, işaret, sembol, dizayn ya da tüm bunların birleşimi olarak tanımlanabilir. Fiziksel olarak birbirinden farklı olmayan ve pek çok benzer ürünün bulunduğu pazarlarda, gerek üretici ve aracı işletmeler, gerekse tüketiler ve toplum açısından, markalar büyük öneme sahiptir. İşletmeler açısından marka, ürünlerini rakip ürünlerden farklılaştırarak, ürüne ve markaya, talep ve bağlılık yaratmakta kullanılan önemli bir araçür. Tüketiciler ve toplum açısından ise, alışverişlerde kolaylık ve zaman tasarrufu sağlayan, ürünün kalitesi hakkında fikir ve güvence veren, ürünleri kullananların korunmasına yardımcı olan önemli bir faktördür. Dayanıklı tüketim mallarında, markanın tüketici tercihine etkisini belirlemeye yönelik olarak yapılan araştırmada; tüketicilerin markayı kalite ve güven unsuru olarak gördükleri; mağazalara bağlılıktan çok markalara bağlılık gösterdikleri; belirli markaları almalanndaki en önemli sebeplerin, markaya duydukları güven ve önceki deneyimleri olduğu; dağıtım düzeyinin ve markadan beklentilerin marka değiştirmeye ya da bağlılığına etki ettiği ve satınalma kararında tüketicilerin en çok önem verdiği iki özellikten birisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A brand is a name, term, sign, symbol or design or a combination of them, intended to identify the goods or services of one seller or groups of sellers and to differentiate them from tohose of competitors. Markets in which there are a lot of products that are similar to each other and that are not different physically from others, brand is very important for middleman, producers, consumers and society. It is the most important tool which is usea to create demand and loyalty to the brand and product by making it different from competitors product. For consumer and society, brand is a significant element which grovides easiness and time saving in shoping and it gives guarantee to the customers about product quality at the same time brand is essential for consumer who uses to the product. In this research, which is made to determine impact of the brand name on the consumers preferance in buying durable products, following findings where determined; consumers perceives the brand as an element of quality and confidence; consumers have brand loyalty rather than retalier loyalty; the most important reasons in buying certain brands are confidence feelings towards the brand and past experiences; delivery level and brand expectations effects brand loyalty and this expectations is one of the most significant future on buying desicion.