Endüstriyel tasarım eğitiminde proje tanımı belgesinin önemi ve içerik özelliklerinin belirlenmesi: Türkiye örneği
Content determination of the design brief and its importance in industrial design education: Case of Turkey
  1. Tez No: 269674
  2. Yazar: ENGİN KAPKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FÜSUN CURAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tezde endüstriyel tasarım eğitiminde, proje dersleri kapsamında öğrencilere proje sorununu ve kapsamını tanıtan proje tanımı belgesinin içerik özelliklerini konu alınmıştır. İlk olarak, proje tanımı belgesinin tasarım ve yeni ürün geliştirme sürecindeki önemi vurgulanmıştır. Daha sonra bu belgenin oluşturulması konusunda kaynak eserlerde yer alan öneriler derlenmiş ve yorumlanmıştır. Türkiye'de on yıl ve üzerinde endüstriyel tasarım eğitimi veren üniversitelerin ilgili bölümlerinde proje derslerini yürüten öğretim elemanlarına yönelik bir anket çalışması uygulanarak, proje yürütücülerinin bu ders ve proje tanımı belgesi konusundaki fikirleri sorulmuş ve kaynak eserlerde önerilen içerik özelliklerini tercih edip etmedikleri sorgulanmıştır. Ardından çalışma kapsamına giren üniversitelerin ilgili bölümlerinde daha önce uygulanmış proje tanımı belgeleri toplanmış ve içerik taraması yapılarak bir analiz gerçekleştirilmiştir. Anket çalışması ve içerik analizi sonucunda elde edilen veriler birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Son olarak proje tanımı belgesinin biçimsel yapısı irdelenmiş ve proje dersleri kapsamında kullanılacak bu belgenin içerik özellikleri üzerine tespitler ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the content of the design briefs, which are used to inform students about the context of the design problem in industrial design education during the studio classes. Firstly, the significance of the design brief in the new product development and the design process is emphasized and the relevant literature on proposals for the design brief is compiled and interpreted. Afterwards, a questionnaire is implemented to design educators in the universities having given industrial design education for ten years in Turkey. The aim the questionnaire is to learn about the educator?s ideas on studio classes and usage of design brief during the classes. They are also asked to choose the content subjects in design briefs, which are found on the literature. Afterwards the design briefs, which are applied in these universities during the industrial design studio classes, are collected, and their content is analyzed. All the data obtained through the research is compared. Finally, determinations and suggestions on the content of the design brief, which uses at product design studio classes, are presented