Türkiye'de endüstriyel ekoloji ve sürdürülebilirlik yaklaşımı ile e-atık politikaları
E-waste policies with industrial ecology and sustainability approach in Turkey
- Tez No: 502952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYTUN MEÇİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Günümüz temel ihtiyaçları arasında önlerde yer alan elektrikli ve elektronik eşyalar daha hızlı tüketilmekte ve en hızlı büyüyen atık türü haline gelmektedir. Bu atıkların taşıdığı değerin geri dönüşüm yöntemleri sayesinde ekonomik değere dönüştürülmesi, etkin bir atık yönetimi ile mümkün olmaktadır. Elektrikli ve elektronik eşyaların üretiminde kullanılan kaynakların sürdürülebilir olması, insan ve çevre sağlığına tehdit oluşturmaksızın, kaynak yönetimine dahil edilerek üretim ve tüketimde sürdürülebilirliğin sağlanması, ancak endüstriyel ekoloji kavramı ile anlatılan kapalı döngüsel bir atık ve kaynak kullanımı sistemi ile hayata geçirilebilir. Endüstriyel ekoloji ve sürdürülebilirlik kavramları ile uyumlu bir e-atık yönetimi, çevre ve insanları elektrikli ve elektronik eşyaların tehlikeli bileşenlerinden koruduğu gibi içerdikleri tüm materyallerin %95 oranında geri dönüştürülebilir olması sebebi ile kaynak israfı, ekonomik değer kaybı, ve enerji tasarrufu gibi birçok olumlu sonucun elde edilmesini sağlayacaktır. Bu çalışmada, Türkiye'de uygulanmakta olan e-atık yönetiminin aksayan yönleri için tespitlerde bulunulmuş, daha verimli ve faydalı hale getirilmesi için politika önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, leading electrical and electronic goods are consumed faster and become the fastest growing type of waste. The transformation of the value of these wastes into economic value by means of recycling methods is possible with effective waste management. The sustainability of the resources used in the production of electrical and electronic goods can be ensured by including them in resource management without jeopardizing human and environmental health. Sustainability in production and consumption can be passed on through a closed loop waste and resource utilization system, which is described by the concept of industrial ecology. An e-waste management in line with the concepts of industrial ecology and sustainability not only protects the environment and people from the hazardous components of electrical and electronic goods but at the same time ensures that all the materials they contain are recyclable by 95% will provide a very positive result. In this study, the problematic aspects of e-waste management in Turkey have been identified. Policy recommendations have been set to make e-waste management more efficient and useful.