Mentha longifolia L. Hudson Ssp. longifoli'dan elde edilen bazı etken maddelerin Ames/Salmonella ve maya delesyon test sistemleri ile mutajen ve antimutajen özelliklerinin belirlenmesi
Determination of mutagenic and atimutagenic properties of some agents obtained from Mentha longifolia L. Hudson Ssp. longifoli by using Ames/Salmonella and yeast del assay test systems
- Tez No: 269700
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEDİNE GÜLLÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada Ames/Salmonella test sistemi ve Maya delesyon test sistemi (Yeast DEL assay) kullanılarak Doğu Anadolu Bölgesinde yetişen ve tıbbi öneme sahip Mentha longifolia L. Hudson ssp. longifolia bitki türünden izole edilen Luteolin-7-O-glukozit, Luteolin-7-O-rutinozit, Luteolin-7-O-glukuronit, Apigenin-7-O- glukozit, Apigenin-7-O-rutinozit ve Rozmarinik asit maddeleri etkenlerin mutajenik ve antimutajenik özellikleri araştırılmıştır.Mentha longifolia ssp. longifolia'nın bazı etken maddelerinin Ames test sisteminde kullanılan Salmonella typhimurium TA 1535 ve TA 1537 suşlarında doza bağlı olarak %93'e varan antimutajenik aktivite gözlenirken, Saccharomyces cerevisiae RS112 suşunda ise doza bağlı olarak bazı etken maddelerin %75'e varan oranlarda antimutajenik, mutajenik, komutajenik aktivite gözlenmiştir. Yapılan bu çalışmalarla; bir mutajen/karsinojen maddenin oluşturacağı gen mutasyonunun çeşidi; kromozom içi delesyonu ve kromozomlar arası rekombinasyonu gözlemleme fırsatı bulunmuştur. Benzer şekilde bir antimutajen/antikarsinojen maddenin bir mutajen/karsinojen maddeye vereceği cevap gen, kromozom içi ve kromozomlar arası etkileşimler düzeyinde belirlenebilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study by using Ames/Salmonella and Yeast DEL assay test systems the mutagenic and antimutagenic properties of Luteolin-7-O-glucoside, Apigenin-7-O-glucoside, Luteolin-7-O-glucoside, Rosmarinic acid, Apigenin-7-O-rutinoside, Luteolin-7-O-rutinoside, Luteolin-7-O-glucuronide agents were investigated. It was obtained from Mentha longifolia L. Hudson ssp. longifolia which has medical importance and grows in East Anatolia region of Turkey.While some of these agents have been shown up to 90% antimutagenic activity on Salmonella typhimurium TA 1537 strain in Ames/Salmonella test system, in the Yeast DEL assay 75% antimutagenic activity was observed on Saccharomyces cerevisiae RS112 strain.The findings of our investigation showed that a gene mutation, intrachromosomal deletion and interchromosomal recombination due to a mutagenic/carcinogenic agent can be detected by Ames/Salmonella and Yeast DEL assay combination.Similarly it was determined that the reaction of anti-mutagenic/anti-carcinogenic agents against mutagenic/carcinogenic substance on gene mutation, intrachromosomal and interchromosomal recombination interaction level.