Nesne tabanlı robot sistem uygulamaları geliştirme
Object oriented development for robot system implementations
  1. Tez No: 269715
  2. Yazar: HÜSNÜ AYTEKİN AKAÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. CENGİZ TAPLAMACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bugünün dünyasında robotlar hayatımızın içinden neredeyse her alana girmiş durumdadırr. Robotlar büyük fabrikalardan evimize, arabalarımızdan küçük oyuncaklara kadar hayatımıza girmiş durumdalar. Robotlar genel yapı olarak birbirlerine benzememektedirler. Eğer robotları donanım ve yazılım diye iki alt bölümde incelersek; Donanım; mekanik bölümleri yani elektronik devreleri (anakart ve merkezi işlemciler), motor, mekanik kollar, kontrol düğmeleri ve sensörlerdir. Yazılım ise elektronik devrelerde ve işlemcilerin üzerinde çalıştıkları programlama dilleridir. Bunlar genel olarak assembly dillerdir. Bir endüstriyel robotu küçük bir oyuncak robot ile temel olarak karşılaştırdığımızda, hassasiyeti ve güçü dışında bir çok benzer taraf olduğunu görürüz. En basitinden robot tasarımı yapılırken gidilen adımlar benzerdir. Bu ana fikirden yola çıkarak neden robot tasarımı yapılacak nesnel ya da sanal bir ortam oluşturulmuştur. Hatta tasarımda bir adım daha ileri gidilip, sanal olarak hazırlanan robot, sanal ortamda test edilmiştir. Sistemin çalıştığından emin olunarak, geliştirilen yazılım derlenmiş ve robot donanımına yüklenmiştir. Bu çalışmada nesnel ortamda değişik yazılımlar hazırlanmış, test edilecek ve son olarak nesnel ortam ile nesnel olmayan robotlar sistemleri karşılaştırılarak, birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları belirtilmiştirAnahtar Kelimeler : Robot yazılımları, nesnel programlama, robot kontrol
Özet (Çeviri)
In today's world, robots have entered almost every area of our lives. From large factories through our houses, from our cars through tiny toys, we use them everywhere. As the general structure, robots are not different than each other. When the robots are categorized; they can be investigated in two parts as hardware and software of robots; Hardware; mechanical parts, namely electronic circuits (motherboard and central processors), engine, mechanical arms, control buttons and sensors. Software is programs on which electronic circuits and processors are working. They may generally be assembly languages. If an industrial robot is compared with a small toy robot, we can see many similarities except their sensitivity levels. Steps to design a robot are similar. Beginning from this main idea, we set up an objective or a virtual environment to make robot designs. Going one step further in designing, we can put virtual robot into test as well. When everything is checked to be in working order, our software can be set up to load to the robot. That is the main idea of this thesis. In this thesis, various software?s are compared and test robots are tested and advantages and disadvantages of these softwares are compared.Key Words : Robot softwares, object oriented programing,robot control