Aydınlatma amaçlı LED matrisi üretimi ve ısıl özelliklerinin çözümlenmesi
The protuction of LED matrix for lighting and the analysis of thermal properties
- Tez No: 269716
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ AKAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Günümüzde hızla gelişen teknoloji ile aydınlatmada yeni yöntemler kullanılmaya başlanmıştır. Bunlardan son zamanlarda en fazla ilgi göreni led aydınlatmadır. Bu tez çalışmasında, led'lerin matris bağlanması ile yapılan aydınlatma yönteminde ortaya çıkan sorunlar tespit edilerek bu sorunları ortadan kaldırmak veya en aza indirmek için yapılabilecek işlem ve yöntemler incelenmiş ve denenmiştir. Bu çalışmada denetleyici olarak PIC16F877 kullanılmıştır. Deneyler için 10x10 led matris, matris sürücü devresi ve mikrodenetleyici devresi oluşturulmuş, deneyler dış ortam etkilerini bertaraf etmek için kapalı kabin içerisinde gerçekleştirilmiştir. Deneylerde; gerilim, tarama frekansı, tarama yöntemi, görev periyodu ve ortam sıcaklığı değişkenleri donanımsal ve programsal olarak değiştirilerek alınan veriler kaydedilmiş ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, new methods have been used in lighting with the rapidly evolving technology. The LED lighting has been the most interested recently. In this thesis, the problems were detected in the LED lighting with the matrix connection of LED and the processes and methods were examined and tested to eliminate, or to minimize these problems. In this study, PIC16F877 controller was used. The 10x10 LED matrix, matrix driver circuit and microcontroller circuit were designed for the experiments. The experiments were performed in the closed cabinet to eliminate the effects of the external environment. In the experiments, the variables of voltage, scanning frequency, scanning method, the task period and ambient temperature were changed with hardware and software. Then the received data were recorded and discussed.