Farklı kalınlık ve oryantasyon yüzdelerindeki tabakalı kompozit levhaların düşük hızlı darbe enerjileri altında davranışlarının deneysel incelenmesi
Experimental investigation on the impact response of composite plates with varying thickness and orientation under low velocity impact energies
- Tez No: 269714
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜFİT GÜLGEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı kalınlık ve oryantasyon yüzdesindeki tek yönlü karbon tabakalı kompozit levhaların düşük hızlı darbeye karşı cevabının incelenmesidir. Darbe davranışı için incelenen parametreler, darbe enerjisi, oryantasyon yüzdesi, tabaka kalınlığı ve vurucu kütle ağırlığından oluşmaktadır. Ağırlık düşürme test cihazı kullanılarak, her bir numuneye farklı enerji seviyelerinde darbeler uygulanmıştır. Ayrıca bir numune üzerinde delinme meydana gelene kadar yapılan darbe testleri ile geri sekme, nüfuziyet ve delip geçme darbe davranışları incelenmiştir. Darbe sonrası levhaların içyapılarında oluşan hasar türleri mikroskop ile gözlemlenmiş, hasar alanları tahribatsız muayene yöntemlerinden olan ultrasonik C-scan metodu ile incelenmiş ve çentik derinliğinin zamana bağlı değişimi ise komparatör ile ölçülmüştür. Hasarlı ve hasarsız test numunelerinin burkulma testleri gerçekleştirilmiş ve kalan kritik burkulma dayanımları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the impact response of the unidirectional carbon fibre reinforced laminated composite plates with varying thickness and orientation under low velocity impact energies. The effects of the following parameters for the impact response are investigated; impact energy, orientation, plate thickness and impactor mass. Impacts with varying energy levels are applied on each specimen by using drop weight impact testing machine. Additionally, impact behaviours of rebound, penetration, and perforation are examined by applying impact tests until perforation for a single specimen. The damage types after the impacts are observed by a microscope, the damaged areas are examined by ultrasonic c-scan, which in one of the non-destructive testing techniques and the deviations of dent depth with time are measured by a comparator. The buckling tests are performed on damaged and undamaged specimens and the remaining buckling strength percentages are determined.