Alüminyum giydirme cephe bina alt sistemlerinin uygulama süreci yönetimi?Ankara Arena Spor Kompleksi örneklemesi-
Sub system building of aluminium curtain wall construction process management -Ankara Arena Sport Complex sampling-
- Tez No: 269717
- Danışmanlar: PROF. DR. A. TANJU GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Yapı; strüktürel, bölmeler, teknik donatılar ve bitirmeler olmak üzere dört alt sistemden oluşan bir sistemler bütündür. Bu alt sistemlere ait bileşenler de yapı bileşenlerini oluşturmaktadır. Yapı üretiminde hazır yapı bileşeninin kullanımındaki amaç; maliyetin azaltılması, uygulama süresinin kısaltılması ve hedeflenen kaliteye ulaşılmasıdır. Bir hazır yapı bileşeni olan alüminyum giydirme cephe bina alt sisteminin uygulama süreci, çok sayıda girdinin ve katılımcının bir arada kısıtlı süre ve maliyet sınırları içerisinde alüminyum giydirme cephenin meydana getirilmesi çalışmalarını kapsamaktadır. Girdi sayısının bu denli çok olması, süreçte etkin bir yönetim anlayışının benimsenmesini zorunlu kılmaktadır. Yapı kabuğunu oluşturan alüminyum giydirme cephe bina alt sisteminin uygulama sürecinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, kısıtlı girdilerin verimliliğini artıracak şekilde planlanması, yürütülmesi, denetlenmesi eylemleri; organizasyon, koordinasyon, standardizasyon, problem çözme gibi genel yönetim eylem ve etmenlerinin uygulama süreci aşamalarına entegre edilmesidir. Bu nedenle, tez kapsamında, alüminyum giydirme cephe bina alt sistemlerinin uygulama süreci ve uygulama sürecini etkileyen faktörler/ girdiler irdelenerek, alüminyum giydirme cephe bina alt sistemlerinin yönetiminde kullanılacak bir karar destek modeli önerilmektedir. Bu modelin iki amacı vardır. Birincisi, daha sonraki uygulamalarda yönetim eksikliğini önlemek amacıyla önemli karar alanlarının süreçle ve girdilerle ilişkilendirilmesini sağlamak ve bu yönde alınması gereken kararları belirlemektir. İkinci amaç ise, geri besleme yapılarak düzeltici faaliyetlerin gerçekleştirilmesine olanak sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
A building is a collection of systems that consists of 4 main subsystems: structural systems, partitions, technical fittings and finishing systems. The components of these subsystems make up the building components. The purposes of the use of stock components in the production of a building are: costs reduction, shortening of the application period and the realization of target quality. The implementation process of stock structure component of aluminum curtain wall building subsystem includes the production of the aluminium curtain wall with a myriad of inputs and participants under time and cost restrictions. Due to the high number of inputs, adoption of an effective management strategy is crucial to the process. The most important part of aluminum curtain wall building subsystem, which envelopes the structure, is planning, performing and supervising the use of scarce inputs to improve efficiency. These actions should be integrated into the implementation process of overall management actions and factors via organization, coordination, standardization and problem solving strategies. In this thesis, the fundamental factors/inputs in the aluminium curtain wall building subsystem construction process are investigated and a decision support model for aluminium curtain wall building subsystem management is proposed. This model has two major objectives. First objective is associating important decision areas with the process and inputs to prevent management mistakes for the sake of upcoming projects. In order to attain this objective, making provisions to this effect will be necessary. The second objective is enabling corrective actions with the help of feedback mechanism.