CNC takım tezgahları için kullanılan parça programlarının doğrulanması ve optimizasyonu
Verification and optimization of part programs used CNC milling machine
  1. Tez No: 269720
  2. Yazar: SEVİLAY TURGUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUNUS KAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, CNC takım tezgahları için CAM programları ile oluşturulan parça programları kullanılarak, AutoCAD ortamında takım yolu çizdirilmesine ve değerlendirilmesine yönelik bir sistem geliştirilmiştir. AutoCAD grafik ekranında takım yolları çizilirken; kullanılan takımlar, talaş derinliği, talaş alma hareketleri, boş hareketler, vb. özellikler dikkate alınmıştır. Geliştirilen sistem ile CNC parça programlarının doğruluğu, AutoCAD programının grafik özelliklerinin kullanılarak kontrol edilebilmektedir. AutoCAD ortamında oluşturulan takım yolları incelenerek; parçanın kaba işleme operasyonlarında işleme hassasiyetini etkilemeyen çok küçük takım yollarının belirlenmesine gidilmiştir. Belirlenen takım yollarının, kullanıcı etkileşimli olarak çıkarılabilmesi sağlanarak takım yolu optimizasyonu yapılmıştır. Böylelikle tezgah titreşimlerinin azalmasıyla birlikte, takım ömründe iyileşme ve parça işleme zamanında azalma sağlanmıştır. Sistemin geliştirilmesinde, AutoCAD grafik ara yüzünü kullanan Visual Basic Aplication ve Activex uygulamalar kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a system has been developed for modeling and evaluatingn cutting tools paths in AutoCAD program by using CNC part programs generated with CAM programs for CNC milling machines. Tools pats verification and optimization could be done for the modeling tools paths.Vories charteristics, such as Cutting depth, feedrate and rapid paths, etc. were taken into consideration for modeling tools paths in AutoCAD program. Verification of CNC part programs by using capabilities of AutoCAD graphic properties. The modeled tools paths in AutoCAD program were investigated for too small tools paths that are not important for accuracy in milling part surface roughly. A method were used for removing the too small tool paths with user interface.The removing of the small tool paths are provided reduction of the CNC milling vibration and cutting time decrease and tool life increase. System development, AutoCAD graphic interface that uses the Visual Basic Application and Activex applications are used.