CNC freze tezgahları için program hazırlama ve bilgisayarda simülasyonu
Preparation of program for CNC milling machines and its simulation on a personel computer
- Tez No: 3366
- Danışmanlar: PROF. DR. ERES SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
II CNC FREZE TEZGAHLARI İÇİN PROGRAM HAZIRLAMA ve BİLGİSAYARDA SİMULASYONU ( Yüksek Lisans Tezi ) Mahmut Gülesin GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1988 OZ Nümerik Kontrollü (NC) takım tezgahlarının endüstride kulla nılması ile üretimde daha fazla hassasiyet ve esneklik sağlana bilmiş daha kompleks parçaların hassas olarak işlenebilmesi mümkün olmuştur. Bilgisayar teknolojisinde yaygın gelişmeler, bu tezgahlara gerekli bazı ön hazırlıkların genel amaçlı bilgisayarlar kullanılarak yapılmasını gündeme getirmiştir. Bu bilhassa pahalı NC tezgahlar için gerekli eğitimin daha ekonomik ve eğitici bir şekilde verilebilmesini sağlayıcı bir yöntem ola rak görülmektedir. Bu çalışmada CNC freze tezgahlarının, bir genel amaçlı bilgisayarda BASIC Lisanı kullanılarak simulasyonu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill PREPARATION OF PROGRAM FOR CNC MILLING MACHINES and ITS SIMULATION ON A PERSONEL COMPUTER ( M.Sc. Thesis ) Mahmut GÜLESIN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1988 ABSTRACT Use of NC machine tools in the industry has provided both flexibility in manufacturing and the accuracy in machining. Further more, as NC tools has eliminated skilled operator, labor cost has been reduced. Due to the developments in computer technology, certain preparations for NC machine tools can be made by using ordinary purpose computers. It is beleived that through the use of computers, NC machine tool operations can be taught to technical students very economically. In this study, simulation of CNC milling machines is performed on a personal computer of 256 k memory. The simulation program is written in Basic Language. When a CNC part program written for a machine tool is fed into the computer, movements of the cutter can be observed on the monitor and possible part programming mistakes can be determined. By this way, CNC machine tools can be used more efficiently. Furthermore, with respect to the thecnical education, instead of utilizing NC machine tools, students can be taught part programming using small personal computers more economically and efficiently.