Radyoterapide kullanılan elektronların bazı biyolojik hedefler üzerinde etkilerinin incelenmesi
The investigation of electron effects on some biological target in radiotherapy
- Tez No: 269724
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF OKUDUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, radyoterapide kullanılan elektronların ortamda hareketi boyunca birim uzunlukta ortama bıraktığı enerji (durdurma gücü) ve ortamda hareketi esnasında yavaşlayıp tamamen duruncaya kadar kat ettiği yolun uzunluğu (menzil) teorik olarak deri, yumuşak doku, beyin, göz merceği, su, kas ve hava için hesaplandı. Durdurma gücü hesaplamalarında Tsoulfanidis (1995) tarafından elektronlar için önerilen durdurma gücü eşitliği, menzil için ise özel haller için erişim mesafesini yaklaşık olarak hesaplamaya yarayan ampirik denklemler kullanıldı. Radyoterapide elektronların klinikte en çok kullanılan enerji aralığı 6-20 MeV olmasına rağmen bu çalışmada daha düşük enerji seviyelerinde de durdurma gücü ve menzildeki değişmeleri de görebilmek amacıyla 0,01-25 MeV enerji aralığında çalışıldı. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar ``NIST Estar Data Base'' sonuçları ve daha önce bu çalışmaları yapmış olan araştırmacıların sonuçları ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the energy released by electrons used in radiotherapy during their movement along the unit lenght (stopping power) and the total distance they travelled until they come to stand still position (the range) in several different mediums like skin, soft tissue, brain, eye lens, water, muscle and air has been theoretically calculated. Stopping power calculation was performed by using the equation recommended by Tsoulfanidis (1995) and the range calculations were done based on the empirical equations used for calculation of estimated distance travelled. Despite the most commonly used electrons in clinical radiotherapy are in the energy range of 6-20 MeV, the study has been performed in a range of 0,01-25 MeV in order to see the changes in stopping power and the range in a the low energy levels as well. The results obtained from this study were compared with ``Estar NIST Data Base?? results and the results of the previous studies done by other researchers.