Radyoterapide kullanılan protonların bazı biyolojik hedefler üzerinde etkilerinin incelenmesi
The investigation of proton effects on some biological target in radiotherapy
- Tez No: 269723
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF OKUDUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada radyoterapide kullanılan protonların, bazı biyolojik hedefler üzerinde enerjilerini nasıl kaybettikleri ve ne kadar yol alabildikleri konusunda çalışmalar yapıldı. Radyoterapide protonların enerji aralığı 65-250 MeV olmasına rağmen, bu çalışmada 0,04-250 MeV enerji aralığındaki proton kullanılarak, su, deri, prostat, testis, pankreas ve hava için, birim uzunluk başına ortama bıraktıkları enerji (durdurma gücü) (Stopping Power) ve enerjilerini kaybedene kadar aldıkları yol (menzil) hesaplamaları teorik olarak yapıldı. Durdurma gücü hesaplamalarında, Tsoulfanidis (1995) tarafından ağır yüklü parçacıklar için önerilen durdurma gücü eşitliği kullanıldı. Menzil hesaplamalarında ise menzili yaklaşık olarak hesaplamaya yarayan ampirik denklemler kullanılarak, ilk olarak hava için menzil değerleri hesaplandı. Bulunan menzil değerleri ile Tsoulfanidis ve NIST PSTAR, SRIM2006 programlarından elde edilen hava yüzdeleri kullanılarak biyolojik materyaller için 3 farklı menzil sonucu elde edildi. Söz konusu hesaplamalarda kullanılan durdurma gücü ve menzil değerlerinin sonuçları ?NIST PSTAR Data Base? ve ?SRIM 2006? programları ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
This study explains that how radiotherapycally used protons lost their energy and how much they proceeded on biological targets. although the energy range of protons is 65-250 MeV, in this study 0,04-250 MeV energy ranged protons are used. Their released energy per length, stopping power, distance until lose their energy, range values for water, skin, prostate, testical, pancreas, and air are theorically calculated. Tsoulfanidis? (1995) recommended stopping power equation for heavy loaded particles is used on stopping power calculations. Firstly range values are calculated for air by using empirical equations which are used for calculating the approximate range on range calculations. Afterwards 3 different range results are obtained with the founded range values by using air percentages gained from Tsoulfanidis and PSTAR NIST Data Base, SRIM 2006 softwares. Stopping power?s and range values? results on mentioned calculations are compared with ?PSTAR NIST Data Base?, ?SRIM 2006? softwares and the study calculatins which about this subject results.