Yarı-katı döküm tekniği ile üretilen Al-Si alaşımlarında yapı-özellik ilişkisinin incelenmesi
An investigation of structure-property relationship in the Al-Si alloys produced by semi-solid casting process
  1. Tez No: 269729
  2. Yazar: MELİKA ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR KOCATEPE, PROF. DR. MEHMET ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Metalurji Mühendisliği, Science and Technology, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez A357 alüminyum-silisyum alaşımının yarı-katı döküm ile ilgili çalışmasını içermektedir. Dendritik olmayan ön malzeme üretimi için eğimli soğutma plakasına (ESP) döküm yöntemi uygulanmıştır. Ergitilmiş metal 620 ºC, 630 ºC ve 640 ºC döküm sıcaklık ve değişik soğutma plakası uzunluklarından (250, 350, 450 mm) 60º'lik açıdaki eğimli soğutma plakasına dökülmüştür. 630ºC döküm sıcaklığı 350 mm soğutma plakası uzunluğu ile 45 ?m hücre boyutu ve 0,60 şekil faktörüne sahip optimum dendritik olmayan yapıyı üretmiştir. Optimum dendritik olamayan parametrelere sahip ön malzeme 572 ºC sıcaklıkta değişik izotermal bekletme sürelerinde (1, 3, 5 ve 7 dk.) tutulduktan sonra suda soğutulmuşlardır. 572ºC sıcaklıkta 5 dk. izotermal bekletme süresi 68 ?m hücre boyutu ve 0,70 şekil faktörü ile sonuçlanmıştır. Yarı-katı durumdaki bu ön malzemeler (% 47 sıvı oranı) 1-1,5-2-2,37 m/s basma hızlarında 150 ºC sabit sıcaklığa sahip kalıba basılmışlardır. Bu sonuçlar 2,37 m/s basma hızının 74 ?m hücre boyutu ve 0,60 şekil faktörü ürettiğini göstermiştir. Çekme dayanımı, % 0,2 akma dayanımı ve % toplam uzama değerleri 2,37 m/s basma hızı uygulandığında artmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis comprises of a study of the semi-solid casting of A357 alüminium-silicon alloy. The cooling slope casting process was employed to produce non-dendritic feedstock. The molten alloy with 620 oC, 630 oC and 640 oC superheat was poured on the surface of the inclined plate in 60o angles and various lengths (250, 350 and 450 mm). It was found that 630 oC casting temperature with 350 mm cooling length produced an optimim non-dendritic structure having 45 ?m cell size and 0.60 shape factor. The feedstock having optimum non-dendritic parameters were then held at temperatures of 572 oC with various (1,3,5 and 7 min.) izothermal holding times before water quenching. 5 min. isothermal holding time at 572 oC temperature resulted in 68?m cell size and 0.70 shape factor. Those feedstocks in semi-solid state (47% liquid fraction) were injected with using 1, 1.5, 2, and 2.37 m/s injection speed into mold which has 150 ºC constant temperatures. The results indicated that 2.37 m/s injection speed produced 74?m cell size and 0.60 shape factor. The values of tensile strength, 0.2% yield strength and % total elongation were increased when 2.37m/s enjection speed applied.